4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Ludzie głęboko wierzący czy ateiści – kto jest bardziej inteligentny? Sprawdźcie sami

19 maja 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Czasem mówi się, że ludzi można podzielić na dwie grupy – ludzie wierzący oraz ateiści. Oczywiście jest to za bardzo uproszczone, ponieważ świat jest znacznie bardziej skomplikowany. W końcu religii jest całkiem sporo oraz jest jeszcze coś takiego, jak „rozwiązania pośrednie”. Przecież istnieją jeszcze ot choćby agnostycy. Przyjmijmy jednak, że ludzie są albo wierzący albo nie. W takim wypadku która grupa może pochwalić się wyższym IQ? Swego czasu staraliśmy się już rozwikłać tę zagadkę. Tym razem dostarczamy jeszcze więcej dowodów na poparcie uzyskanych poprzednio wniosków.

Naukowcy z University of Rochester postanowili przejrzeć aż 63 różne badania krążące gdzieś wokół tematu wiary oraz inteligencji. Aż 53 spośród nich wykazały „wiarygodny negatywny związek między religią a inteligencją”. Inteligencję zaś badacze zdefiniowali, jako: „umiejętność rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego, szybkiej nauki i wyciągania wniosków z własnych doświadczeń”. Autorzy badań są zdania, że kwestie religijne są całkowicie niesprawdzalne, nieracjonalne i przez to nie interesują ludzi inteligentnych, którzy stawiają się „ponad tym”.

Oczywiście wielu badaczy nie zgadza się z tymi wynikami. Edward Dutton oraz Dimitri van der Linden twierdzą, że to wszystko miałoby sens tylko wtedy, jeśli religię postrzegalibyśmy, jako instynkt. Ich zdaniem autorzy badań błędnie oparli się na modelu psychologii ewolucyjnej autorstwa Satoshiego Kanazawa. Sugeruje on, że ludzkie zachowanie zawsze będzie dyktowane przez środowisko, w którym rozwinęli się ich przodkowie.

Jak to jednak jest w rzeczywistości i czy faktycznie ludzie inteligentni częściej odwracają się od boga, lub wcale się nim nie interesują? Tak naprawdę ciężko coś takiego jednoznacznie stwierdzić. Problem pojawia się już na poziomie oceny czyjejś inteligencji. Oczywiście jeśli posłużymy się standardowym modelem, w którym iloraz ten można zbadać na podstawie serii pytań, to problem znika. Inteligencja jednak nie ogranicza się tylko do tej sfery. Przecież wielkie umysły można spotkać zarówno w „obozie” ludzi wierzących, jak i w „obozie” ateistów.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze