4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Ludzie i psy wyewoluowali, aby słuchać w poszukiwaniu emocji

10 Sty 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Nowe badania wykazały, że mózgi ludzi i psów są zaskakująco podobne – przynajmniej jeśli chodzi o komunikację oraz emocje – co widzą psy, kiedy oglądają z nami telewizję? Badanie opublikowane w magazynie naukowym „Current Biology” jest pierwszym badaniem, które porównało funkcje mózgu człowieka i zwierzęcia nie-naczelnego.

Badanie to wykazało, że zarówno ludzie, jak i psy wyewoluowali, aby słuchać w poszukiwaniu emocji podczas komunikacji. My – ludzie możemy stwierdzić czy inna osoba lub pies jest smutny, szczęśliwy lub gotowy do walki. Psy również to potrafią.

„Psy i ludzie dzielą podobne środowisko społeczne”

– powiedział współautor badań, Atilla Andics z Hungarian Academy of Science.

„Wyniki naszych badań sugerują, że psy i ludzie używają podobnych mechanizmów do przetwarzania informacji społecznych. Może to tłumaczyć dość skuteczną komunikację głosową pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Jeśli powiesz coś do swojego psa, a on wygląda, jakby cię rozumiał – to jest spora szansa, że jest tak naprawdę – przynajmniej jeśli chodzi o emocje, jakie przekazujesz”

– dodał Andics.

Jest to zapewne jeden z powodów, dla których psy tak dobrze nas rozumieją. Są one bardzo wyczulone na to, jak się czujemy w odróżnieniu od tego, co mówimy. Możemy przykładowo odpowiedzieć „dobrze”, kiedy ktoś zapyta nas jak się czujemy, ale jeśli mamy zły humor to nasz pies prawdopodobnie wyczuje zmianę.

Na potrzeby badania, Andics i jego zespół wyszkolili 11 psów tak, aby leżały w bezruchu podczas skanowania mózgu. Przeskanowano również mózgi ludzkich uczestników badania. Naukowcy monitorowali aktywność mózgu ludzkich i psich uczestników badania, podczas gdy ci słuchali około 200 psich i ludzkich odgłosów, takich jak piszczenie, płacz, szczekanie lub śmiech. U ludzi i psów skan wykazał, że słyszenie głosu aktywuje podobne obszary mózgu. Mózgi psów są bardziej dostrojone do ich własnego gatunku. Możliwe jest, że w wyniku nabywania doświadczenia, może to ulec zmianie, tzn. jeśli osoba spędzałaby dużo czasu z psami, to jej psia percepcja uległaby ulepszeniu. Psy zapewne też to potrafią.

Interesującą różnicą zauważoną podczas badań było to, że u psów 48 procent wszystkich obszarów mózgu wrażliwych na dźwięk, reaguje silniej na dźwięki inne niż mowa. Stoi to w opozycji do ludzi, u których tylko 3 procent wrażliwych na dźwięk obszarów mózgu, wykazuje silniejszą reakcję na nie wokalne dźwięki, a więc więcej uwagi poświęcamy ludziom, z którymi rozmawiamy niż np. odgłosom wiewiórki za oknem. Psy wciąż mają w sobie trochę dzikości, więc dla nich obie powyższe rzeczy byłyby na równi ważne.

Naukowcy twierdzą, że badanie to jest zaledwie pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia, w jaki sposób psy są tak dobre w rozumieniu uczuć swoich właścicieli.

„Ta metoda oferuje całkowicie nowy sposób badania procesów nerwowych u psów. W końcu zaczynamy rozumieć, jak nasz najlepszy przyjaciel nas widzi i jak porusza się w naszym środowisku społecznym”

– podsumował Andics.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Current Biology

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze