4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Ludzie z depresją mają tendencję do pogarszania swojego stanu

24 Wrz 2015
MÓZG
autor: Anna Borkowska

O sposobach na walkę z depresją pisaliśmy już wiele. Zdaniem naukowców, bardzo skuteczna może się tu okazać na przykład metoda Sokratesa. Nie bez znaczenia też jest to, z kim spędzamy czas, ponieważ wykazano, że przebywanie w gronie pozytywnych ludzi aż o połowę zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji.

Depresja jest chorobą podstępną i nieleczona może być dla nas bardzo groźna. Dane statystyczne wskazują, że około 15% osób cierpiących na depresję endogenną odbiera sobie życie, 20-60% chorych na depresję próbuje sobie odebrać życie, a 40-80% ma myśli samobójcze.

Naukowcy odkryli ostatnio, że ludzie, którzy zmagają się z depresją, wcale nie starają się poprawić swojej sytuacji, tylko wręcz przeciwnie, robią wszystko, aby jeszcze bardziej ją pogorszyć. Naukowcy opublikowali wyniki swoich prac w czasopiśmie Psychological Science.

W doświadczeniu wzięli udział ludzie, którzy zostali wcześniej poddani testom psychologicznym. Zgodnie z wynikami, członkowie eksperymentu zostali podzieleni na dwie grupy: w pierwszej z nich znajdowały się osoby, które wykazywały objawy depresji, a w drugiej ci, których stan psychiczny był normalny.

W trakcie badania ludziom pokazano trzy rodzaje zdjęć przedstawiających emocjonalnie pozytywną, negatywną lub neutralną sytuację. Po obejrzeniu każdego zdjęcia, uczestnicy doświadczenia mieli do wyboru jedną z dwóch opcji: zobaczyć fotografie jeszcze raz lub przez 10 sekund oglądać czarny ekran. W drugim eksperymencie, zdjęcia zostały zastąpione mniej lub bardziej smutnymi melodiami muzycznymi.

Wyniki pokazały, że uczestnicy badania, którzy mieli depresję, prawie trzy razy częściej woleli jeszcze raz spojrzeć na przygnębiające zdjęcie lub posłuchać smutnej piosenki. Naukowcy zamierzają kontynuować prace w tym kierunku, aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie w razie życiowych problemów, nie starają się poprawić swojego stanu psychicznego.

Źródło: Dx.doi.org

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze