4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Ludzki węch wcale nie jest gorszy niż węch zwierząt

15 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak dotąd uważano, że ludzki zmysł węchu znacznie się różni (czytaj – jest gorszy) od powonienia u zwierząt, tymczasem ostatnie badania dowodzą, że wcale tak nie jest – czy ludzie są w stanie wyczuć strach za pomocą węchu?

Zdaniem Johna McGanna, profesora psychologii na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey, nasz węch, powszechnie uważany za słaby i niezbyt rozwinięty, wcale nie jest nie gorszy od węchu psów i szczurów, których węch uważa się przecież za doskonały. Pomimo popularnego stereotypu dotyczącego słabego węchu u ludzi, rozpowszechnionego w XIX wieku przez francuskiego anatoma Paula Broca, w rzeczywistości ludzie mają taką samą ilość neuronów węchowych, jak w przypadku innych ssaków. Wyniki badań zaprezentowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science”.

Chociaż w stosunku do wielkości reszty mózgu, rozmiar obszaru węchowego u ludzi jest bardzo mały – stanowi zaledwie 0,01 procent objętości mózgu (jest do 40 razy mniejszy niż u psów i 200 razy mniejszy niż u szczurów) u wszystkich ssaków, istnieje w przybliżeniu taka sama liczba neuronów węchowych – około 10 milionów. Ponadto, odpowiedzialne za działanie receptorów nosa geny, które wcześniej były uznawane za niefunkcjonalne, jak się okazuje, mogą pełnić funkcję regulacyjną w przypadku ważnych dla odczuwania zapachów genów.

Eksperymenty pokazują, że zapachy mogą mieć znaczący wpływ na podejmowanie decyzji i że ludzie są w stanie podążać za zapachem czekolady nie gorzej niż psy. Ponadto, w eksperymentach, ludzie byli w stanie o wiele lepiej poradzić sobie z zadaniem po odbyciu kilku treningów.

Zatem, ludzki zmysł węchu wcale nie jest słaby. Jego praca przypomina pracę mięśni: jeśli aktywnie go wykorzystujemy i trenujemy, możemy wykorzystać maksimum jego możliwości.

„Wiadomość ta wprowadziła we wzruszenie cały medyczny świat. Mam nadzieję, że poprzez podniesienie rangi węchu, będziemy mieli większą motywację do badania go”

– powiedział McGann.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze