4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Magiczne grzybki pomogą palaczom skończyć z nałogiem

19 Paź 2014
MÓZG
autor: Marek Pawelczyk

Psylocybina, aktywny halucynogenny składnik magicznych grzybków, mógłby pomóc twardym palaczom skończyć z nałogiem, według nowego badania w Johns Hopkins. Zanim jednak skoczysz do lasu i zaczniesz leczenie na własną rękę, uczestnicy brali również udział w terapii poznawczo-behawioralnej i nie są do końca pewni dlaczego to zadziałało. Badanie opublikowano w Journal of Psychopharmacology.

Magiczne grzybki to halucynogenne grzyby, które zawierają psychodeliczne składniki, jak psylocybinę czy psylocynę. Po zjedzeniu, mogą zmienić Twój nastrój, sposób postrzegania i zachowanie; to doświadczenie znane jest zapewne lepiej jako „odjazd”. Brano je podczas religijnych rytuałów w Meksyku czy w Ameryce Środkowej od tysięcy lat, a dziś zażywane są jako środek rekreacyjny.

Niektóre badania sugerowały, że halucynogeny mogą mieć właściwości terapeutyczne, przykładowo w leczeniu depresji. Wcześniejsze odkrycia wskazywały również, że psylocybina może być dobra dla pacjentów, którzy mają problemy z używkami, ale nikt nie przeprowadził dokładniejszych badań.

Aby odkryć czy psychodeliczne składniki mogłyby pomóc palaczom tytoniu, badacze z Johns Hopkins przeprowadzili badanie na zdrowych psychicznie 10 mężczyznach i 5 kobietach. Wszyscy uczestnicy byli uzależnieni od nikotyny i mieli około 50 lat, oraz stale wypalali około 20 papierosów dziennie od 30 lat. Uczestnicy próbowali również wcześniej rzucić palenie około sześć razy w ciągu całego życia.

Podczas pierwszej sesji, uczestnicy otrzymali średnią dawkę (20 mg/70 kg) psylocybiny w formie tabletki, a podczas kolejnych dwóch sesji na przestrzeni ośmiu tygodniu, otrzymali wysokie dawki (30 mg/70 kg). Badani byli pod ścisłą kontrolą podczas sesji, które miały miejsce w warunkach przypominających domowe. Niektórzy zakrywali oczy i słuchali muzyki, a reszta była namawiania do relaksu i skupienia się na swoich wewnętrznych doświadczeniach.

Sesje miały miejsce w trakcie terapii poznawczo-behawioralnych, stworzonych, aby pomóc palaczom rzucić palenie. Zawierały one sesje z konsultantami sam na sam oraz namawiania uczestników do prowadzenia dziennika, aby zapisywali swoje odczucia i gdy najbardziej chce im się zapalić.

Po sześciu miesiącach, około 80% uczestników powstrzymało się od palenia. To o wiele lepszy wynik od przeciętnych terapii, jak zastąpienie nikotyny czy terapie behawioralne po których zwykle jedynie 30% powstrzymuje się od palenia. Wareniklina, często używany lek na receptę dla osób uzależnionych od nikotyny, również osiąga sukces jedynie w 35% przypadków na przestrzeni pół roku.

Badacze doszli do wniosku, że o ile badanie nie podaje nam jak efektowna w leczeniu jest psylocybina, zdecydowanie sugeruje ono, że może być pomocna w połączeniu z obecnymi programami pomagającymi rzucić palenie.

Zanim zaczniesz jednak googlować za domowymi sposobami na hodowanie magicznych grzybków, badacze ostrzegają, że wyniki były ściśle ograniczone do podawanych dawek w kontekście stworzonego programu terapeutycznego.

„Rzucenie palenia nie jest wyłącznie reakcją biologiczną na psylocybinę, jak w przypadku innych leków, które wpływają na receptory nikotynowe,” powiedział w oświadczeniu prasowym główny autor badania, Matthew Johnson. „Jeżeli podawana jest po ścisłych przygotowaniach i w kontekście terapeutycznym, psylocybina może doprowadzić do głębokich refleksji na temat własnego życia i zbudować motywację do jego zmiany.”

Ważne jest również, że jest to tylko małe badanie bez grupy kontrolnej, więc kolejne badania będą musiały zostać przeprowadzone, aby potwierdzić rezultaty. Badacze planują więc pójść ze swoją pracą dalej i porównać psylocybinę z plastrami nikotynowymi.

 

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze