4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Mały chłopiec utonął leżąc we własnym łóżku – tydzień wcześniej był na basenie

14 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Czasem w medycynie zdarza się coś takiego, o czym nawet nie śniło się przeciętnemu „zjadaczowi chleba”. Najlepszym tego dowodem jest najmłodsza matka na świecie. Pewna dziewczynka zaszła w ciążę w tak młodym wieku, że aż trudno w to w ogóle uwierzyć. Dzisiaj jednak zajmiemy się czymś zupełnie innym. Przytoczymy Wam pewną historię, która niestety zakończyła się w tragiczny sposób. Czy chłopca dało się uratować? Zapewne tak, jednak nieświadomość rodziców zadecydowała o losie 4-latka.

Francisco Delgado III pochodził z Teksasu w Stanach Zjednoczonych. Był normalnym zdrowym dzieckiem, które uwielbiało co jakiś czas chodzić z rodzicami na basen. W trakcie jednej z takich wizyt Francisco zakrztusił się wodą. Na pozór wydawało się to niegroźne, ponieważ chłopiec szybko wypluł całą wodę, jednak wydarzenia kolejnych kilku dni pokazały, że właśnie wtedy rozpoczęło się powolne umieranie dziecka.

Znany jest Wam termin suchego lub wtórnego utonięcia? Suche utonięcie polega na przedostaniu się do nosogardzieli niewielkiej ilości płynu. Sytuacja ta prowadzi bezpośrednio do odruchowego pobudzenia nerwu krtaniowego, a dalej do skurczu głośni i w konsekwencji do niedotlenienia i utraty przytomności. Wtórne utonięcie może wystąpić zarówno kilka minut, jak i kilkanaście dni od kontaktu z wodą. Jest to obrzęk płuc spowodowany przedostaniem się do ich wnętrza wody, która zostaje w płucach, co jest bezpośrednią przyczyną zatrzymania przepływu tlenu z płuc do krwi, co z kolei skutkuje uduszeniem.

Niewielu rodziców jest świadomych niebezpieczeństwa, jakie niesie z sobą wtórne oraz suche utonięcie – wtórne i suche utonięcia stanowią 10-15 proc. zgłoszonych utonięć, a to całkiem sporo.

Powróćmy jednak do historii chłopca. Kiedy wrócili z basenu, maluch zaczął skarżyć się na bóle brzucha i ogólne zmęczenie. Po kilku godzinach zaczęła się biegunka oraz wymioty. Rodzice jednak nie udali się do szpitala, ponieważ myśleli, że jest to zwykłe zatrucie. Niestety z dnia na dzień sytuacja zaczęła się pogarszać. Niespełna tydzień po wizycie na basenie chłopiec obudził się w środku nocy z silnymi bólami klatki piersiowej. Rodzice wpadli w panikę, ponieważ chwilę później 4-latek przestał oddychać. Natychmiast wezwano pogotowie, przewieziono malucha do szpitala i podjęto reanimację. Niestety było już za późni. Lekarze stwierdzili, że doszło do wtórnego utonięcia – płuca Francisca były pełne wody.

Wtórne i suche utonięcia występują najczęściej u dzieci. Zwykle pojawiają się krótko po wizycie na basenie lub kąpieli w morzu. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli doszło do zakrztuszenia słoną wodą. Jak jednak rozpoznać pierwsze objawy? Dziecko po wizycie w wodzie może wydawać się zmęczone i ospałe, w wyniku niedotlenienia mózgu. Apelujemy więc do wszystkich rodziców, aby nie lekceważyli sytuacji, w których coś podobnego przytrafia się ich dziecku.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Metro

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze