4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Mamy doskonałe wieści: nadchodzi koniec mrozów (przynajmniej na razie)! Cyklon Dieter przewietrzy Polskę

11 Sty 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zaledwie tydzień temu informowaliśmy Was o nadejściu siarczystych mrozów. Prognozy sprawdziły się doskonale i każdy z nas mógł doświadczyć na własnej skórze „jakie to kiedyś były zimy, nie to co teraz…”. Podejrzewamy jednak, że chyba każdy ma już dosyć tej temperatury i z chęcią powitałby znów 0°C w trakcie dnia, jako temperaturę absolutnie minimalną. Wraz z chłodem przyszedł również zastój powietrza i całkowity brak wiatru, co poskutkowało z kolei pojawieniem się nieznośnego smogu w całym kraju.

Sytuacja ta miała do tej pory miejsce jedynie w konkretnych rejonach Polski: Kraków, Śląsk, Zakopane itd. Niestety ostatnimi czasy zanieczyszczenie powietrza dało się także we znaki mieszkańcom innych części kraju. Na szczęście nadchodzi gwałtowna zmiana. Wszystko za sprawą cyklonu Dieter, którego skutki mieszkańcy Polski północnej już dziś mogą odczuć. Mowa tutaj o silny wietrze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

W środę i czwartek prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach nawet do 80 km/h. Silny wiatr miejscami powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Dla mieszkańców pozostałych części kraju cyklon zrobi sporo dobrego. Wypchnie on zastałe mroźne arktyczne powietrze i zastąpi je nieco cieplejszym. Możemy więc spodziewać się znacznego wzrostu temperatur na terenie całego kraju. Mieszkańcy południa kraju zmiany powinni odczuć już w czwartek. Oczywiście są również nieco gorsze wieści. Cyklon sprawi, że Polska zostanie przykryta grubą warstwą chmur, z których spadnie śnieg -a ma być go całkiem sporo, przygotujcie się więc i na to.

Temperatura do poniedziałku utrzyma się na poziomie 0°C (a czasem nawet wejdzie na plus) na południu kraju, zaś na północy będzie można spodziewać się jeszcze wyższych wyników pomiaru. Niestety wraz z końcem weekendu wrócą również mrozy – choć już nie tak srogie, jak miało to miejsce w ciągu ostatnich kilku dni. Wraz z kolejnym piątkiem sytuacja powinna już jednak nieco się uspokoić i ustatkować na zadowalającym – dla ciepłolubnej części mieszkańców Polski – poziomie.

Źródło: GP, Meteo

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze