4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Mamy wspaniałe wieści – panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym!

05 Wrz 2016
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Mamy doskonałe wieści dla wszystkich miłośników przyrody, a w szczególności pandy wielkiej. W miniony weekend oficjalnie zapowiedziano, że gatunek ten znika z listy gatunków zagrożonych. Zamiast tego wpisano go na listę gatunków narażonych. Wszystko w związku ze wzrostem populacji w ciągu ubiegłych 10 lat – zwiększyła się ona w tym czasie o całe 17%.

Czyż to nie wspaniały zwrot akcji? Panda wielka miała ogromne szczęście, ponieważ jeszcze w roku 2009 przewidywano, że wyginie ona w ciągu najbliższych 60 lat. W chwili obecnej istnieje 67 pilnie strzeżonych rezerwatów pandy wielkiej w całych Chinach. Znajduje się w nich około 2/3 całej populacji – w chwili obecnej wynosi ona jakieś 2 060 osobników.

Za wszystko możemy więc w głównej mierze być wdzięczni rządowi chińskiemu. To ich nowa strategia gospodarowania terenami zapewniła powstawanie nowych miejsc do życia dla pandy wielkiej. Niestety nie jest to takie łatwe. Pandy bowiem nie chcą rozmnażać się w niewoli. Tracą one stopniowo zainteresowanie potencjalnymi partnerami a także samym stosunkiem.

Dodatkowym problemem w przypadku pandy wielkiej, jest także jej łakomstwo. W przeciwieństwie do krów – które posiadają czterokomorowy żołądek i długą okrężnicę, co pozwala im na dłuższe trawienie i lepsze przyswajanie składników odżywczych z ciężkostrawnej trawy – pandy posiadają tylko jednokomorowe żołądki i stosunkowo krótką okrężnicę. Muszę więc przyswoić ogromne ilości pokarmu – mowa tutaj o około 13 kilogramach bambusa dziennie, z czego zaledwie 17% jest trawione.

Jeśli więc każda dorosła panda na ziemi potrzebuje niemal 13 kg jedzenia dziennie, to nietrudno stwierdzić, jak ważne dla ich przetrwania jest odpowiednie środowisko. Tutaj nadchodzą złe wieści. Wzrost liczby dorosłych osobników na świecie jest wprawdzie bardzo dobrą informacją, to niestety nie potrwa on długo. Pandy potrzebują bardzo specyficznych warunków do życia i dużych ilości jedzenia. Kiedy więc ich liczba zacznie się znacznie powiększać, tym trudniej będzie zapewnić odpowiednie warunki wszystkim osobnikom.

Nie ma co jednak malować przyszłości w czarnych barwach. Mamy bowiem jeszcze czas, aby wymyślić sposób na zapewnienie odpowiednich warunków tak dużej ilości pand.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze