4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Materializm może powodować depresję

17 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Pogoń za dobrami, które niesie świat  – jest znakiem szczególnym materialistów. Przyjemność z posiadania pieniędzy czy drogich rzeczy dostępnych w różnych kategoriach życia, nie tylko nie daje szczęścia, ale może też być powodem późniejszych powikłań, takich jak depresja – czy praca może wywołać depresję?

Bliżej przyjrzała się temu zjawisku profesor Jo-Ann Tsang z Wydziału Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Baylora w Waco (Teksas). Niedawna publikacja wyników pracy zespołu naukowców, została zamieszczona w czasopiśmie „Personality and Individual Differences” i odnosi się do tego, że osoby często nie doceniają tego, co posiadają i przez to popadają w depresję.

Zdaniem profesor Jo-Ann Tsang osoby, które dotyka problem braku spełnienia i  zadowolenia, są bardziej pozytywnie nastawione, gdy chodzi o szczęście innych osób.

„Poprzednie badania, które wykonaliśmy dowodzą, że ludzie są zmotywowani, aby pomóc ludziom, którzy im pomagają oraz innym ludziom”

– powiedziała Tsang.

Osoby materialistyczne, dla których liczy się czy jest się w „centrum zainteresowania”, odnajdują się tam, gdzie mogą zaspokoić siebie, pędząc za posiadaniem bogactwa.

Badanie sprowadzało się do wyboru 246 osób z wydziału marketingu. Średni wiek badanych wynosił 21 lat. Mieli oni wykonać 15 minutową ankietę online, w celu oceny ich poziomu materializmu, wdzięczności, potrzeby zadowolenia oraz  zadowolenia z życia.

Wyniki badań pokazały, że osoby, które oceniły nisko wdzięczność oraz potrzebę wysokiej satysfakcji, były bardziej skłonne do bycia materialistami oraz cechował je brak zadowolenia z życia.

Współautor badania James Roberts z Uniwersytetu Baylora dodał:

„Gromadząc coraz więcej dóbr, nie stajemy się szczęśliwsi. Po prostu podnosimy swój punkt odniesienia”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Medicalnewstoday

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze