4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Mózg pewnego pacjenta wciąż był aktywny aż 10 minut po jego śmierci

09 Mar 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Do tej pory uważano, że aktywność mózgu urywa się nagle minutę po śmierci. Do takich wniosków doszli naukowcy badający szczury. Jednak ludzie mogą pod tym względem znacznie różnić się od gryzoni. Najlepszym tego przykładem jest pewne tajemnicze zdarzenie, które miało niedawno miejsce w jednym z kanadyjskich szpitali. Czterej pacjenci zostali odłączeni od aparatury podtrzymującej życie. Zachowanie jednego z nich znacznie odbiegało jednak od normy.

Kiedy lekarze potwierdzili już zgon – na podstawie braku pulsu oraz braku reakcji źrenic – nie spodziewali się, że 10 minut później mózg jednego z pacjentów będzie aktywny. Jak wynikało z odczytów na aparaturze, mózg zmarłego wykazywał aktywność w postaci fal delta. Są to fale mózgowe o wysokiej amplitudzie i częstotliwości 1–4 Hz. Występują one najczęściej podczas fazy 4 NREM snu, stanowiąc 50% lub więcej zapisu EEG podczas tej fazy.

Lekarze mają 100% pewność, że pacjent już nie żył. Nie potrafią oni jednak w żadne sposób wyjaśnić w naukowy sposób tego, co działo się z jego mózgiem. Wprawdzie tylko jeden z czterech pacjentów wykazał podobną aktywność, to jednak obecni wtedy specjaliści zapewniają, że nie ma mowy o błędzie aparatury odczytowej. O co więc chodzi? Na chwilę obecną pozostaje to dla nas tajemnicą. Przypadek ten jednak wyraźnie pokazuje, że naukowcy powinni zdecydowanie bardziej szczegółowo zająć się tym tematem.

To co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci, wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. Jakiś czas temu odkryliśmy dopiero, że pewna część ludzkiego ciała budzi się do życia dopiero po śmierci. Poświęciliśmy temu tematowi nawet jeden z naszych poprzednich wpisów.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze