4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Na Syberii nagle zniknęło wzgórze, a w jego miejscu pojawiła się wielka dziura – co takiego się tam stało?

07 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Żyjecie sobie z dnia na dzień, wypasacie renifery, wędrujecie z nimi z miejsca na miejsce. Pewnej nocy kładziecie się spać, widząc nieopodal niewielkie wzgórze. Nagle w nocy budzi Was potężny huk, widzicie słup dymu i ogień. Wstajecie, rozglądacie się dookoła i okazuje się, że wzgórza już nie ma. Zapewne odzywają się w Was irracjonalne lęki – może to kosmici, może siły nieczyste maczały w tym palce. Nie myśląc długo udajecie się na miejsce wybuchu, a tam widzicie dwie wielkie dziury. Nie chcecie podchodzić jednak bliżej, bo dziury przecież mogą być głębokie, a wy możecie do którejś z nich wpaść.

Takie wydarzenie – lub bardzo podobne do tego, które opisaliśmy powyżej – miało miejsce naprawdę. Działo się to na Syberii, a konkretnie jakieś 40 km na południowy-wschód od pola gazowego Bovanenkovo. Wzgórze zniknęło, a w jego miejscu pojawiła się dziura. Wszystko to działo się przy akompaniamencie huków i eksplozji – jak donosi naoczny świadek, Yakov Vengo, zajmujący się wypasaniem reniferów.

Co to jednak mogło być? Naukowcy wierzą, że doszło po prostu do gwałtownego uwolnienia się pokładów metanu spod ziemi, w które tamta okolica dosłownie obfituje. Tego typu zdarzenia przytrafiają się ostatnimi czasy dość często – odnotowano już kilka podobnych. Wszystkiemu winne jest ocieplenie klimatu. Lodowa pokrywa znika, ziemia nie jest już skuta mrozem, a więc metan znajduje szczeliny, przez które może się wydostać. Badacze wciąż tylko nie są pewni, skąd na miejscu zdarzenia wziął się ogień.

Obydwie dziury nie powstały jednak w tym samym czasie. Pierwsza z nich pojawiła się na początku tego roku, a druga w okolicach 28 czerwca. Średnica dziur wynosi około 8 metrów, a ich głębokość może sięgać nawet 20 metrów.

Eksperci są zdania, że do podobnych wycieków gazu spod ziemi będzie dochodziło coraz częściej. Niestety nie jest to najlepsza prognoza dla naszej planety. Metan jest bowiem również gazem cieplarnianym – podobnie, jak dwutlenek węgla – który tylko pogłębia problem, jakim jest ocieplenie klimatu.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze