4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Nadciąga kolejna fala upałów! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega i radzi jak się przed nimi chronić

09 Sie 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Jeśli byliście w Polsce w ciągu ostatnich kilku tygodni, to zapewne zauważyliście dziwnie wysoką temperaturę panującą na zewnątrz. Jeśli jednak wyjechaliście na wakacje do tropików, to wybraliście możliwe najlepszy moment. W końcu gdzieś nad ciepłym morzem wieje chłodny wiatr, który sprawia, że panujący upał da się wytrzymać. Zawsze można też zażyć kąpieli, która również ma właściwości chłodzące. Można też sięgnąć po zimnego drinka i po prostu wyłożyć się na plaży i „złapać kolorek”. Niestety ludzie którzy utknęli w dużym mieście w Polsce, nie mają tego szczęścia. Szczególnie jeśli muszą chodzić do pracy i nie mogą pozwolić sobie na spędzanie całych dni nad wodą.

Jeśli nie macie urlopu i nie jesteście na wakacjach, to mamy dla was bardzo złe wieści. Nadciąga bowiem kolejna fala upałów. Całkiem możliwe, że ich przedsmak odczuliście już dzisiaj (9.08). Najbardziej gorąco ma być w południowo-wschodniej części naszego kraju. Ostrzeżenia najwyższego stopnia – czyli trzeciego – obowiązują dla województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują natomiast dla województw mazowieckiego, śląskiego oraz łódzkiego.

Jakich temperatur możemy się spodziewać? W trakcie dnia w tych województwach normą będzie 28-30°C. Można jednak spodziewać się nawet 36°C. Jeśli więc mieszkacie w dużych miastach, to w trakcie dnia po prostu nie wychodźcie z mieszkania – jeśli możecie. Starajcie się możliwie jak najbardziej ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Pijcie dużo niegazowanej wody, unikajcie picia alkoholu, pracy fizycznej oraz nie ruszajcie się z domu bez nakrycia głowy.

Nie zostawiajcie również zwierząt oraz dzieci w samochodach. Jeśli jednak spotkacie gdzieś na ulicy pieska uwięzionego w środku pojazdu, to nie wahajcie się nawet chwili i wybijcie szybę. Najpierw radzimy jednak zapoznać się z konsekwencjami oraz tym, jak ich uniknąć.

Eksperci zalecają, że powinniśmy wypijać co najmniej 1,5l wody dziennie. Pierwszymi objawami przegrzania organizmu są natomiast nudności, zawroty głowy oraz dreszcze. Jeśli zauważycie coś podobnego u siebie, natychmiast dzwońcie po pomoc – nie bójcie się wezwać karetki.

Według prognozy pogody upały mają utrzymać się do soboty wieczorem (12.08). Trzymajcie się więc dzielnie.

Źródło: PAP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze