4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Nadmierne korzystanie ze smartfonów prowadzi do depresji

15 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Zdaniem amerykańskich naukowców, ludzie, którzy zbyt często korzystają ze smartfonów, są bardziej podatni na rozwój depresji – dlaczego jesteśmy uzależnieni od swoich smartfonów? Według badaczy, większe ryzyko zapadnięcia na tę chorobę występuje u kobiet. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Information Systems Journal”.

„Nasze smartfony stały się narzędziami, które zapewniają nam krótką, szybką i natychmiastową satysfakcję, która uzależnia”

– powiedział główny autor badania, profesor Izaak Vaghefi z Binghamton University – State University of New York.

„Nasze neurony zostają uwolnione, dochodzi do wyrzutu dopaminy i po pewnym czasie zaczynamy odczuwać pragnienie szybkiej informacji zwrotnej i natychmiastowej satysfakcji. Ten proces przyczynił się również do rozwoju krótszej rozpiętości uwagi i bycia coraz bardziej i bardziej podatnym na nudę”

– dodał.

Naukowiec przeprowadził wywiad z 182 studentami, którzy mieli za zadanie powiedzieć, jak często w ciągu dnia używają smartfona. Okazało się, że około 20% respondentów ma problemy w relacjach społecznych i w pracy z powodu ich uzależnienia od smartfonów. Poza tym, osoby uzależnione od smartfonów, wykazywały oznaki depresji, izolacji społecznej, niskiej samooceny, a także były o wiele bardziej nieśmiałe i impulsywne niż pozostali respondenci oraz częściej cierpiały na zaburzenia lękowe.

Mimo iż „uzależnienie od technologii” nie jest oficjalnym zaburzeniem psychicznym, termin ten odnosi się do całego wachlarza zachowań związanych z social mediami, uzależnienia od SMS-ów, zakupów online, internetowego hazardu, gier wideo, pornografii internetowej i ogólnego użytkowania smartfonów.

Zdaniem ekspertów, ludzie, którzy używają smartfonów, aby ukryć się przed problemami, zaczynają z czasem ignorować świat rzeczywisty w imię świata wirtualnego. Osoby takie potrafią wpaść w panikę, gdy zapominają o zabraniu z domu telefonu.

Vaghefi powiedział, że jeśli doświadczamy któregokolwiek z poniższych objawów, natychmiast powinniśmy zasięgnąć profesjonalnej pomocy:

Używasz technologii jako sposobu na ucieczkę od problemów lub złagodzenia poczucia bezradności, winy, lęku lub depresji.

Ignorujesz to, co dzieje się w czasie rzeczywistym, na rzecz tego, co dzieje się wirtualnie.

Stale sprawdzasz swój telefon, nawet gdy nie dzwoni lub nie wibruje.

Wpadasz w paranoję, gdy nie masz przy sobie smartfona.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze