4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Nareszcie mamy to! Zobaczcie pierwsze zrobione z bliska zdjęcia Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu

16 Lip 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Wielka Czerwona Plama to chyba najbardziej charakterystyczny „punkt na mapie Jowisza”. Ten ogromny antycyklon istnieje co najmniej od 353 lat. Po raz pierwszy zaobserwował go bowiem fizyk i wynalazca Robert Hooke w 1664 roku. Plama jest na tyle duża, że bez problemu można ją zobaczyć za pomocą amatorskiego teleskopu z powierzchni Ziemi. Na pierwsze szczegółowe zdjęcia Plamy musieliśmy jednak długo czekać. Dostarczyła je dopiero sonda Voyager 1 w 1979 roku. Zbliżyła się ona wtedy na odległość 280 000 km od szczytów chmur Jowisza. Od tamtej pory w tej kwestii nie działo się nic przełomowego aż do teraz. Teraz bowiem sonda Juno zrobiła pierwsze szczegółowe zdjęcia z bliska Wielkiej Czerwonej Plamy.

To jednak nie wszystko. Sonda Juno wyposażona jest również w cały szereg urządzeń pomiarowych, dzięki którym możemy m.in. zmierzyć pole magnetyczne planety oraz różnice grawitacyjne. Juno ma również możliwość obserwowania planety w mikrofalach. Dzięki temu będziemy mogli zajrzeć pod grubą warstwę chmur gazowego olbrzyma.

Rozmiar Wielkiej Czerwonej Plamy nie jest stały. Po raz ostatni sprawdzano go w kwietniu tego roku. Wtedy to jego średnica wynosiła 16 350 km. W tym miejscu warto zaznaczyć, że średnica Ziemi wynosi „zaledwie” 12 742 km. Na przestrzeni ostatnich 100 lat rozmiar Wielkiej Czerwonej Plamy zmniejszył się niemal dwukrotnie. Badacze nie są pewni czym to jest spowodowane i co dokładnie oznacza. Czy jest to tylko tymczasowa zmiana, po której Plama znów zacznie rosnąć, czy może jest to początek powolnej śmierci najbardziej charakterystycznego antycyklonu Jowisza.

Wszystkie zdjęcia wykonane 10 lipca przez sondę Juno dostępne są w surowej wersji na stronie misji. Niech nie zdziwi was fakt, że nie są one kolorowe. To co oglądamy powyżej i poniżej poddane zostało odpowiedniej obróbce.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze