4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA odkryła 10 nowych skalistych planet – to najnowsze kandydatki na Ziemię 2.0

20 Cze 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze zamieszanie związane z odkryciem aż 7 skalistych planet w pobliskim układzie Trappist-1? Na kilku z nich panują odpowiednie warunki, aby rozwinęło się tam życie. Od ogłoszenia tych rewelacji minęło zaledwie kilka miesięcy, a NASA już raczy nas kolejną porcją pozytywnych informacji. Na ostatniej konferencji prasowej, która odbyła się w NASA Ames, agencja przedstawiła świeżo sporządzony katalog zawierający aż 219 egzoplanet, z czego 10 ma rozmiary zbliżone do Ziemi i znajduje się w tzw. ekosferze swojego układu – czyli strefie sprzyjającej występowaniu wody, a co za tym idzie także i życia.

Wszystkie planety zostały odkryte za pomocą Teleskopu Keplera, którego misja rozpoczęła się w marcu 2009 roku. Wspomniany powyżej katalog jest efektem 4 pierwszych lat pracy urządzenia. Jego zadanie polega oczywiście na szukaniu drugiej Ziemi – tak ogólnie mówiąc. Ma on obserwować niebo w poszukiwaniu planet zbliżonych rozmiarami do naszej oraz znajdujących się w ekosferze.

Niestety nie wszystkie planety o zbliżonych rozmiarach znajdujące się w ekosferze od razu muszą być takie same, jak Ziemia. NASA odkryła bowiem, że część z nich to tzw. gazowe „mini-Neptuny”, które w ogóle nie nadają się do zamieszkania, ponieważ na ogól nie posiadają twardej powierzchni. Do tego należy dodać fakt, że podobne obiekty wcale nie muszą zawierać w sobie wody, a tym bardziej nie musi być na nich życia.

NASA jest jednak zdania, że taki katalog znacznie ułatwi im życie. Mogą oni bowiem sprawniej planować swoje przyszłe misje kosmiczne, których celem oczywiście będzie poszukiwanie życia poza naszym układem.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze