4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA: Odkryliśmy 7 planet, na których może istnieć życie. Znajdują się bardzo blisko Ziemi

23 Lut 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez NASA oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Na konferencji ogłoszono bardzo ważne i wielkie odkrycie. Dzięki obserwacjom prowadzonym przy użyciu teleskopów (zarówno naziemnych, jak i tych znajdujących się w kosmosie) udało się zlokalizować aż 7 skalistych planet, które swoimi rozmiarami przypominają Ziemię. Krążą ona wokół ultrazimnego czerwonego karła, który znajduje się 39 lat świetlnych od naszego układu, gdzieś w gwiazdozbiorze Wodnika. Tę wyjątkową gwiazdę nazwano TRAPPIST-1.

Strukturę planet ustalono za pomocą pomiaru ich gęstości. Dzięki temu na pewno wiadomo, że przynajmniej 6 z nich jest bliźniaczo podobnych do Ziemi. To jednak nie wszystko, bowiem aż 3 planety leżą w tak zwanej ekosferze – czyli odpowiedniej odległości od gwiazdy centralnej, która pozwala dostarczyć ilość ciepła wystarczającą do podtrzymania życia na danej planecie. Co jednak jeszcze bardziej ciekawe, wszystkie 7 planet prawdopodobnie posiada atmosferę.

trappist-1-1-pia21421

Po dobrych wieściach przyszła pora na te gorsze. Czerwone karły znane są ze swojej niestabilności – częste koronalne wyrzuty masy czy rozbłyski słoneczne to tylko niewielka część zagrożeń dla ewentualnego życia, które może znajdować się na okolicznych planetach. To jednak nie wszystko, dodatkowym problemem może być to, że że planety rezonują w swojej orbicie. Może to oznaczać tylko tyle, że – podobnie, jak księżyce Jowisza – obracają się synchronicznie z orbitowaniem (są zablokowane). Zawsze są więc skierowane jedną i tą samą stroną w kierunku gwiazdy. Jednak zdaniem ekspertów te wszystkie negatywne wieści wcale nie muszą stanowić problemu. Dzięki obserwacji gwiazdy TRAPPIST-1 udało się ustalić, że jak na czerwonego karła jest ona bardzo spokojna.

Kolejną ważna informacją jest to, że cały nowo odkryty układ jest bardzo ciasny. Wszystko ze względu na niewielkie rozmiary gwiazdy centralnej. Planety krążące wokół TRAPPIST-1 – nazwane kolejno TRAPPIST-1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 1g i 1h – znajdują się od siebie w bardzo niewielkich odległościach. Cały układ rozmiarami można więc śmiało porównać do Jowisza oraz jego naturalnych satelitów. Zobaczcie zresztą sami.

12335667

TRAPPIST-1 jest zaledwie w połowie tak gorący, jak nasze Słońce. Z tego też powodu niewielkie rozmiary układu są wystarczające, aby do kilku planet dotarła odpowiednia ilość ciepła, która może zapewnić utrzymanie życia na ich powierzchni. Eksperci dodatkowo uważają, że z dużym prawdopodobieństwem na powierzchni planet znajduje się woda, która jest kolejnym ważnym czynnikiem dla powstania na nich życia.

Dlaczego jednak nie skupić się na poszukiwaniu życia w układach podobnych do naszego? Powód jest bardzo prosty. Takich układów jak nasz Słoneczny jest zaledwie około 10%, podczas gdy układów skupionych wokół czerwonych karłów może być nawet 50%. Warto w tym miejscu zaznaczyć skalę, w jakiej operujemy. Wszystkich gwiazd w samej naszej galaktyce znajduje się aż od 100 do 400 miliardów.

1khk9kqturbxy83m2i4ogjlyja1yzvjztjmnjdkzwm2mda1m2q1yjyzoc5qcgvnkpuczqmgampdlqiazqmgw8obotec-1

Czy jednak planety te nadają się do zamieszkania? Czy na ich powierzchni znajduje się woda? Czy na ich powierzchni znajduje się życie? Tego niestety w tej chwili nie wiemy. Dzięki obserwacjom prowadzonym za pośrednictwem Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba mamy nadzieję się o tym przekoanć. W ten sposób będziemy w stanie zbadać skład atmosfery i sprawdzić, ile jest w nich tlenu, ozonu i innych gazów – a to już całkiem sporo.

Dodatkowo na plus TRAPPIST-1 przemawia jego prędkość spalania wodoru. Czerwony karzeł wypala go tak wolno, że będzie istnieć jeszcze przez 10 bilionów lat. Więc nawet jeśli na powierzchni planet krążących wokół TRAPPIST-1 nie ma jeszcze życia, to istnieje całkiem spora szansa, że kiedyś w końcu powstanie.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Futurism, Independent, Nature

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze