4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA opublikowała zdjęcia najzimniejszego regionu na Marsie

13 Gru 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Wiele marsjańskich zdjęć przedstawia krajobrazy podobne do tych, które  możemy zobaczyć na Ziemi – doliny rzeczne, klify, lodowce i wulkany… Jednak Mars posiada też swoją bardziej „egzotyczną” stronę, która ukazuje pejzaże, które są dla nas zupełnie obce – przeczytajcie o tajemniczym labiryncie odkrytym ostatnio na Marsie.

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia przedstawiające jedną z najbardziej nietypowych lokalizacji, która znajduje się na biegunie południowym Czerwonej Planety. Polarna pokrywa powstała na skutek nagromadzenia suchego lodu, który nie występuje naturalnie na Ziemi. Powstaje on z dwutlenku węgla, który spada zimą z atmosfery w postaci śniegu. To najzimniejsze miejsce na całym Marsie!

pia21216_fig1

Temperatura na biegunie południowym planety może sięgać nawet minus 130 stopni Celsjusza, co sprawia, że region ten jest zdecydowanie najzimniejszym miejscem na całym Marsie.

Obraz polarnej pokrywy został wykonany za pomocą naukowego narzędzia HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), należącego do orbitalnej stacji MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Urządzenie zostało wysłane w kierunku Marsa w 2005 roku, a w 2006 roku dotarło do Czerwonej Planety. W 2008 roku jego misja dobiegła końca, ale NASA przedłużyła działanie sondy. Oprócz fotografowania powierzchni planety, jednostka bierze udział w przekazywaniu na Ziemię sygnałów pochodzących z łazików marsjańskich.

pia21216_modest

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NASA, News

Zdjęcia: NASA, News

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze