4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA pokazała film ukazujący najbardziej odległą z galaktyk

06 Mar 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy najbardziej odległą od Ziemi (spośród dotąd znanych) galaktykę o nazwie GN-z11. To absolutny rekord, jeżeli chodzi o najdalej położone od nas galaktyki. Film pokazujący położenie Układu Słonecznego opublikowano na oficjalnej stronie NASA, zaś wyniki badań przedstawiono w czasopiśmie The Astrophysical Journal.

„Podjęliśmy duży krok wstecz w czasie, znacznie wykraczający ponad to, czego się spodziewaliśmy dokonać przy udziale Hubble’a. Widzimy GN-z11 w momencie, gdy Wszechświat miał zaledwie trzy procent obecnego wieku” – wyjaśnia główny badacz Pascal Oesch z Yale University.

Poza Oeschem, w skład zespołu weszli naukowcy z Yale University, Space Telescope Science Institute (STScI) oraz University of California.

By do nas dotrzeć, światło wyemitowane przez gwiezdną aglomerację GN-z11 potrzebowało 13,4 miliarda lat. Powstała ona 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu i jest najdalej położoną, wykrytą przez człowieka (Kosmiczny Teleskop Hubble’a) galaktyką. Odległość do GN-z11 została już oceniona przez Teleskop Hubble’a i Spitzera. Nowe badania, przeprowadzone z wykorzystaniem szerokokątnej kamery Hubble’a, pozwoliły za pomocą technik spektroskopowych określić dokładną odległość Ziemi od tej galaktyki.

image2i1607bw

„Nasze obserwacje spektroskopowe pokazują, że galaktyka ta znajduje się dalej niż początkowo sądzono – tuż przy granicy dostępnych przez Hubble’a odległości” – powiedział współautor badania Gabriel Brammer ze Space Telescope Science Institute na Johns Hopkins University w USA.

Wcześniej naukowcy uważali, że galaktyka GN-z11 jest 200 milionów lat młodsza niż wskazują ostatnie badania. Odkryty przez NASA gwiezdny system jest 25 razy mniejszy od Drogi Mlecznej i ma zaledwie 1% jej masy, natomiast tempo, z jakim dochodziło w nim do powstawania gwiazd 13,4 miliarda lat temu, było 20 razy wyższe niż obecnie ma to miejsce w Drodze Mlecznej.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania galaktyki GN-z11 za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, którego uruchomienie zaplanowano na rok 2018. Teleskop ten został zaprojektowany przez należące do NASA obserwatorium WFIRST (Wide-Field Infrared Survey Telescope).

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NASA

Zdjęcia: NASA

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze