4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA pokazała niezwykłe zdjęcie ukazujące śmierć gwiazdy w Mgławicy Zepsute Jajko

05 Lut 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał i przesłał na Ziemię niesamowite zdjęcie ukazujące śmierć gwiazdy znajdującej się w Mgławicy Tykwa (znanej również jako Mgławica Zepsute Jajko).

Fotografia opublikowana na oficjalnej stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, ukazuje obiekt o nazwie Calabash Nebula (in. Mgławica Tykwa) – który posiada oficjalną nazwę techniczną OH 231,8 + 04,2. Zdjęcie to jest spektakularnym przykładem śmierci gwiazdy o małej masie, podobnej do Słońca. Obraz wykonany przez należący do NASA/ESA Hubble Space Telescope pokazuje gwiazdę przechodzącą szybką transformację, od czerwonego olbrzyma do mgławicy planetarnej, podczas której wyrzuca swoje zewnętrzne warstwy gazu i pyłu do otaczającej przestrzeni. Materiał ten jest następnie „wypluwany” z ogromną prędkością w przeciwnych kierunkach – gaz pokazany na żółto porusza się z prędkością bliską miliona kilometrów na godzinę (621,371 mil na godzinę).

The Calabash clash

Mgławica Zepsute Jajko jest to mgławica protoplanetarna, której długość wynosi 1,4 roku świetlnego. Nazwa mgławicy – Tykwa – nawiązuje do jej charakterystycznego kształtu, zaś nazwa Zepsute Jajko została jej nadana z uwagi na dużą zawartość siarki, której związki odpowiadają za nieprzyjemny zapach zepsutego jajka. Na szczęście, znajduje się ona daleko nas – ponad 5000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Rufy (łac. Puppis).

Astronomowie rzadko mają okazję zaobserwować gwiazdę w tej fazie swojej ewolucji, ponieważ pojawia się ona w mgnieniu oka (w kategoriach astronomicznych). Przez następne tysiąc lat, oczekuje się, że mgławica ta rozwinie się w pełnoprawną mgławicę planetarną.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wyniesiony na orbitę przy użyciu promu kosmicznego Discovery 24 kwietnia 1990 roku. Następnego dnia, obserwatorium weszło na szacowaną niską orbitę Ziemi i od razu zabrało się do pracy. Hubble waży około 11 ton. Jego zejście z orbity, ma nastąpić nie wcześniej niż w drugiej połowie 2030 roku. Obserwatorium jest w stanie obserwować i badać kosmos w świetle widzialnym, podczerwieni i zakresie promieniowania ultrafioletowego.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NASA

Zdjęcie: NASA

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze