4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA zaprezentowała najbardziej szczegółowe zdjęcia pierścieni Saturna, jakie dotąd widzieliśmy

31 Sty 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jak jeszcze nie tak dawno temu informowaliśmy Was o sfotografowaniu tajemniczego księżyca Saturna przez NASA? Doniesienia te dotyczyły wtedy jednego z 62 księżyców planety, noszącego nazwę Dafnis. Tego niezwykłego wyczynu dokonano oczywiście za pośrednictwem sondy kosmicznej Cassini, której zadanie polegało na dotarciu do planety i gromadzeniu informacji na jej temat. Misja ta niebawem dobiegnie końca.

W tym samym wpisie informowaliśmy Was o wprowadzeniu Cassini w ostatnią fazę misji pod koniec 2016 roku. To własnie dzięki temu dysponujemy zdjęciami naturalnych satelitów Saturna z tak bliska oraz – co zaprezentujemy poniżej – niesamowicie bliskimi ujęciami pierścieni planety.

92387429387-cassini-1

To co możecie podziwiać powyżej, to pierścień A Saturna. Znajduje się on jakieś 130 000 kilometrów od samej planety, a jego szerokość wynosi 14 600 km. Na zdjęciu możemy wyraźnie zaobserwować pofałdowania zagęszczeń, które są nazywane przez naukowców „słomkami”. Składają się one głównie z cząsteczek lodu oraz innych drobnych obiektów.

92387429387-cassini-2

Powyżej możecie zobaczyć szczegółowe zdjęcie zewnętrznej części pierścienia B planety. Znajduje się on nieco bliżej powierzchni Saturna od pierścienia A, bo jakieś 100 000 km. Jego szerokość wynosi jakieś 25 500 km, jest on więc znacznie szerszy od pierścienia A. Pierścień B jest również najjaśniejszy i najbardziej masywny spośród wszystkich pierścieni otaczających planetę.

Cassini w rzeczywistości był bliżej pierścieni w trakcie całej swojej misji. Miało to miejsce świeżo po dotarciu w okolice Saturna w 2004 roku. Prędkość jaką wtedy miała sonda nie pozwalała na wykonanie szczegółowych zdjęć. Trzeba było wtedy bowiem znacznie zmniejszyć ekspozycję, co uniemożliwiło wykonanie zdjęć w dobrej jakości. Teraz NASA mogła jednak pozwolić sobie na wydłużenie tego czasu, co z kolei zaowocowało tym, co możecie teraz oglądać. Zobaczcie to zresztą na drugim ujęciu pierścienia B, które znajduje się poniżej.

92387429387-cassini-3

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze