4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

NASA zaprojektowała sondę, która poleci w kierunku Słońca

30 maja 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA ogłosiła zamiar uruchomienia sondy, która miałaby zanurzyć się w atmosferze Słońca – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej organizacji – zobaczcie, jak Słońce rozrywa na części podlatującą do niego kometę. Głównym celem misji o nazwie Solar Probe Plus, jest gromadzenie danych dotyczących aktywności słonecznej. Zdaniem ekspertów, w przyszłości mogłaby ona pomóc ludziom przewidywać wybuchy słoneczne i pojawiające się na Ziemi burze magnetyczne. Urządzenie zostanie uruchomione w sierpniu 2018 r.

Przez siedem lat, sonda będzie dostosowywać swoją trajektorię, wykorzystując do tego pole grawitacyjne Wenus. Następnie, zbliży się do Słońca na minimalną odległość – sześciu milionów kilometrów. Sonda musi być w stanie wytrzymać temperaturę 1400°C. W tym celu, inżynierowie zaprojektowali specjalną osłonę o grubości 11,5 cm, wykonaną z włókien węglowych. Ponadto, urządzenie jest wyposażone w system obiegu wody, którego zadaniem jest zmniejszenie skutków promieniowania słonecznego.

„Solar Probe Plus będzie spadać w granicach 4 milionów mil od powierzchni Słońca, doświadczając ciepła i promieniowania kosmicznego, jakiego nie doświadczył nigdy przedtem żaden inny statek kosmiczny. Uruchomienie w 2018 roku, misji Solar Probe Plus, dostarczy nowych danych na temat aktywności słonecznej a także pomoże w prognozowaniu dużych zdarzeń pogodowych, które mają wpływ na życie na Ziemi”

– czytamy na oficjalnej stronie NASA.

W 1976 roku, sonda „Helios 2” przeleciała nad fotosferą słoneczną, w odległości 43 milionów kilometrów. Została ona uruchomiona w ramach misji, której celem było zbadanie wiatru słonecznego i promieniowania kosmicznego. Sonda nie jest już funkcjonalna, ale nadal pozostaje w swojej eliptycznej orbicie wokół Słońca

Na oficjalnej stronie NASA został uruchomiony zegar, który odlicza czas do rozpoczęcia misji Solar Probe Plus. Czy zrewolucjonizuje ona nasze myślenie o Słońcu?

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Solarprobe

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze