4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Nasze podejście do fizyki może się wkrótce całkowicie zmienić

29 Lis 2016
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Istnieje pewna radykalna teoria na temat prędkości światła. Po raz pierwszy wspomniano o niej na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Wtedy jednak nie posiadano odpowiedniej wiedzy oraz instrumentów, aby ją udowodnić. Od tamtego czasu sprawy poszły nieco do przodu, i już teraz naukowcy są gotowi, do przeprowadzenia odpowiednich testów. Jeśli uda im się udowodnić słuszność swojego twierdzenia, to wtedy będziemy zmuszeni całkowicie zmienić nasze podejście do Wszechświata, oraz zaktualizować teorię względności autorstwa Alberta Einsteina.

Wspomniana powyżej teoria podważa jedno z podstawowych praw rządzących całą naturą – nie ma prędkości wyższej od prędkości światła (299 792 458 m/s) oraz jest ona stała od samego początku istnienia Wszechświata. Okazuje się bowiem, że mogło być nieco inaczej. Grupa naukowców jest zdania, że zaraz po Wielkim Wybuchu światło poruszało się z nieco większą prędkością, niż ma to miejsce w chwili obecnej.

Jak jednak zamierzają to udowodnić? Wszystko dzięki uważnej obserwacji mikrofalowego promieniowania tła (CMB). Stanowi ono bowiem coś w rodzaju „poświaty” promieniowania, które zostało wyemitowane tuż po Wielkim Wybuchu. Struktury we Wszechświecie – takie jak galaktyki – zostały uformowane z małej fluktuacji gęstości we wczesnym stadium jego istnienia. Ową fluktuację możemy zaobserwować właśnie dzięki obrazowi mikrofalowego promieniowania tła. W ten sposób naukowcy mają nadzieję stworzyć „indeks widmowy”, który ma posłużyć, jako ostateczny dowód.

Jeśli założenia pojawiające się w teorii, są słuszne, to indeks widmowy powinien zawierać w sobie jedną konkretną liczbę – 0.96478. Aktualne szacunki indeksu widmowego są już całkiem blisko poszukiwanej liczby. W chwili obecnej wynoszą one bowiem około 0.968 z pewnym marginesem błędu. Jeśli wszystko pójdzie według planu, i naukowcom uda się udowodnić tą kontrowersyjną teorię, to czeka nas sporo zmian w fizyce.

Źródło: Independent

 

 

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze