4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Nauka języków chroni przed starzeniem się mózgu

08 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Badania przeprowadzone na setkach Szkotów w ciągu kilku dekad pokazały, że nauka choć jednego języka obcego, zmniejsza zagrożenie osłabienia zdolności umysłowych na starość – czy wiecie, że nauka języka rozpoczyna się już w łonie matki? Jak podaje czasopismo „New Scientist”, wyniki badań nie zależą od poziomu inteligencji czy wieku rozpoczęcia nauki drugiego języka.

Thomas Bak, naukowiec z Uniwersytetu w Edynburgu oraz jego koledzy, przeanalizowali dane dotyczące ok. 1100 osób urodzonych w roku 1936 w Edynburgu i w okolicach. Wszyscy badani w wieku 11 lat, znając tylko jeden język, zostali poddani testom.

853 uczestników odnaleziono po latach, gdy przeżywali swoje lata 70-te. 262 z nich nauczyło się przynajmniej jednego języka obcego, a 65 osób nauczyło się go po 18. roku życia. Ekipa Baka poddała uczestników testom, tym samym, co te rozwiązywane przez nich, gdy mieli 11 lat. Osoby, które znały przynajmniej dwa języki, poradziły sobie lepiej niż oczekiwano.

Według jednej z teorii naukowych, posługiwanie się dodatkowym językiem wymaga aktywowania poznanego zasobu słów, co jest rewelacyjnym ćwiczeniem dla naszego mózgu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze