4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Naukowcy całkowicie przypadkowo stworzyli zupełnie nowy kolor

09 Lip 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Czasem zdarza się tak, że udaje nam się osiągnąć świetne rezultaty całkiem przypadkowo. Wierzcie lub nie, ale w świecie nauki zdarza się to wyjątkowo często. Możecie się o tym przekonać na własne oczy, czytając jeden z naszych poprzednich wpisów. Nie inaczej było również i w tym wypadku.

Profesor Mas Subramanian – wraz ze swoim zespołem z Oregon State University – badał właściwości elektryczne tlenku manganu. W tym celu zmieszał go z kilkoma innymi prekursorami i podgrzał do temperatury niemal 1 100 °C. Wynik eksperymentu przerósł najśmielsze oczekiwania badaczy, ponieważ udało im się stworzyć zupełnie nowy kolor, który ochrzcili mianem „YInMn Blue”.

Jeśli zastanawiacie się, co oznacza ta tajemnicza nazwa, to już spieszymy z wyjaśnieniem. Wywodzi się ona od nazw składników: itru, indu i manganu. Wprawdzie nowy kolor dopiero zaczyna wchodzić na rynek, to jednak historia jego odkrycia sięga 2009 roku, kiedy to właśnie został – całkiem przypadkowo – stworzony.

Zdaniem badaczy pigment ten jest znacznie bardziej stabilny, gdy zostaje on wystawiony na działanie kwasów lub wysokiej temperatury – w przeciwieństwie do błękitu pruskiego czy błękitu kobaltowego.

Pigment szybko zdobywa popularność wśród artystów na całym świecie. Nic dziwnego, w końcu jego barwa naprawdę potrafi przyciągnąć uwagę.

Źródło: For Elements

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze