4737 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy już wiedzą, co zrobić, żeby rany goiły się bez blizn!

11 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Czy to od zabiegu chirurgicznego, niezdarnego golenia się czy może od traumatycznego wypadku rowerowego, którego doświadczyliśmy w dzieciństwie – prawie każdy z nas ma na swoim ciele jakąś bliznę, której chciałby się raz na zawsze pozbyć. I choć nie możemy już zbyt wiele zrobić z bliznami, które już mamy, naukowcy odkryli, jak sprawić, żeby świeże rany goiły się nie pozostawiając na naszym ciele szpecących blizn. Wcześniej uważano to za niemożliwe u ssaków.

Co odkryli eksperci?

„Zasadniczo, możemy manipulować gojeniem się ran, tak, że doprowadzimy do regeneracji skóry zamiast blizny”

– powiedział jeden z autorów badania, George Cotsarelis z Department of Dermatology na University of Pennsylvania.

Jak to zrobić?

„Sekretem jest regeneracja mieszków włosowych. Wówczas, tłuszcz będzie regenerować się w reakcji na sygnały napływające z tych pęcherzyków”

– twierdzi Cotsarelis.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego blizna na Waszym ciele tak bardzo różni się wyglądem od pozostałej części skóry, to dlatego, że blizna nie zawiera żadnych komórek tłuszczowych lub mieszków włosowych. Skóra, która regeneruje się wokół małego, powierzchownego cięcia, jest wypełniona komórkami tłuszczowymi, zwanymi adipocytami, podobnie jak skóra, w której przyszliśmy na świat, co oznacza, że te dwie skóry w końcu łączą się ze sobą po zagojeniu rany. Ale blizna składa się prawie wyłącznie z komórek zwanych miofibroblastami i w ogóle nie zawiera komórek tłuszczowych. Więc, kiedy rana zostanie całkowicie wyleczona, zamiast przybrać kolor otaczającej ją skóry, wygląda ona zupełnie inaczej. To samo odnosi się do starzenia się skóry – jak się starzejemy, tracimy nasze adipocyty, co prowadzi do przebarwień i głębokich, nieodwracalnych zmarszczek.

Jednak, naukowcy odkryli, że istniejące miofibroblasty w rzeczywistości mogą być przekształcone w adipocyty, co sugeruje, że kiedy rana goi się, blizna może być zamieniona w zregenerowaną skórę. Jak dotąd, naukowcy myśleli, że jest to możliwe tylko u ryb i płazów.

„Wyniki pokazują, że mamy niepowtarzalną okazję po zranieniu wpływać na regenerację tkanki i ograniczyć powstawanie blizny”

– powiedział jeden z członków zespołu Maksim Plikus z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Poprzednie badania grupy wykazały, że komórki tłuszczowe i mieszki włosowe rozwijają się osobno w trakcie regeneracji skóry, ale nie niezależnie – i to mieszki włosowe zawsze rozwijają się w pierwszej kolejności.

Podejrzewając, że wzrost mieszków włosowych rzeczywiście wspomaga wzrost komórek tłuszczowych w regeneracji skóry, naukowcy chcieli sprawdzić, co by się stało, gdyby zaindukowali wzrost mieszków w nowo utworzonych bliznach u myszy i wyhodowanych w laboratorium próbkach ludzkiej skóry.

Uzyskana skóra okazywała się być nie do odróżnienia od wcześniejszej skóry.

„Zazwyczaj miofibroblasty uważano za niezdolne do stawania się innym rodzajem komórek”

– mówi Cotsarelis.

„Ale nasza praca pokazuje, że mamy możliwość wpływania na te komórki, i że mogą one zostać skutecznie i trwale przekształcone w adipocyty”

– dodaje naukowiec.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Science”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NDTV, Sciencemag

Zdjęcie: Sheknows

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze