4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Naukowcy odebrali tajemniczy sygnał radiowy pochodzący z pobliskiego układu

31 Sie 2016
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Międzynarodowy zespół astronomów namierzył bardzo interesujący sygnał radiowy, który pochodzi z pobliskiego systemu. Po raz pierwszy został on przechwycony w maju roku 2015 przez radioteleskop RATAN-600 w Zelenchukskaya (Rosja). Wszystko wskazuje na to, że pochodzi on z systemu HD 164595, który znajduje się jakieś 95 lat świetlnych od nas. Zespół monitoruje tamtą okolicę od 15 miesięcy i od tamtej pory nie zanotował żadnych nowych sygnałów.

Wokół gwiazdy centralnej w tym systemie prawdopodobnie orbituje tylko jedna planeta. Jej masa jest większa od masy naszej Ziemi jakieś 16 razy, a okrążenie swojej gwiazdy zajmuje jej zaledwie 40 dni. Jest więc na niej dość gorąco – niestety za gorąco, aby mogło tam wykształcić się życie, jakie znamy z Ziemi. Sygnał radiowy był na tyle silny, że badacze skłonni są uwierzyć, że nie był on niczym naturalnym. Mógł więc być to także błąd instrumentów – szansa na to jest jednak bardzo mała, bo wynosi zaledwie 1 do 5 000.

Nie oznacza to od razu, że był to sygnał od obcej cywilizacji. Czasem nawet zakłócenia pochodzące z kuchenek mikrofalowych, potrafią wprowadzić w błąd nawet najbardziej dokładne radioteleskopy. Istnieje także teoria, według której gwiazda centralna w tym układzie może zachowywać się, jak wielka soczewka. Może ona skupiać promieniowanie tła w taki sposób, że nasze radioteleskopy mogą odbierać je, jako sygnały nadane właśnie z tego miejsca.

Równie dobrze może to jednak być coś, z czym po prostu nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Podobnie sprawa miała się, kiedy pierwszy raz w historii natknęliśmy się na pulsary. Naukowcy podchodzą więc do tematu bardzo sceptycznie i kontynuują obserwację regionu, z którego nadszedł sygnał.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: GeekWire

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze