4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy odkryli 1445 nowych, nieznanych wcześniej nauce wirusów – część z nich jest śmiertelna!

29 Lis 2016
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Zespół naukowców z Australii i Chin stwierdził, że bezkręgowce są nosicielami aż 1445 nieznanych wcześniej nauce wirusów, z których część nie została nigdy przedtem zbadana. Niektóre z nich, jak się okazuje, są śmiertelne. To sensacyjne odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych metod genetyki molekularnej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

W trakcie badań, naukowcy przestudiowali 220 różnych organizmów bezkręgowych i znaleźli ponad 1000 nieznanych wcześniej wirusów, których informacja genetyczna została zakodowana w ich RNA. Jak stwierdził jeden z autorów badania, profesor Edward Holmes, odkrycie to może całkowicie zmienić podejście naukowców do wirusologii. Eksperci mają również nadzieję, że pomoże ono lekarzom w wyjaśnieniu charakteru wielu chorób.

„Tradycyjnie uznawano, że pająki, owady i robaki były nosicielami wirusów od kilku milionów lat. Teraz okazało się, że bezkręgowce posiadają co najmniej 1445 wirusów więcej, które przez miliardy lat istnieją ze sobą w ścisłej symbiozie biologicznej. To zaskakujące, że owady noszą w sobie tak dużą liczbę wirusów. Wcześniej, nikt nawet o tym nie wiedział i nie badał ich pod tym kątem, ponieważ nie było odnotowanych żadnych przypadków zarażenia”

– powiedział Holmes.

Według naukowca, w badaniu zastosowano zupełnie nową technologię, która jest również używana do identyfikacji przyczyn wielu chorób u człowieka. W trakcie badania okazało się, że bezkręgowce są nosicielami znanych od dawna wirusów, takich jak grypa.

Choć odkrycie to brzmi nieco przerażająco, nie mamy najmniejszych powodów do obaw. Jak zauważają eksperci, badanie nie powinno doprowadzić do sytuacji, w której ludzie zaczną bać się bezkręgowców. Według naukowców, człowiekowi bardzo trudno jest się zarazić poprzez kontakt z owadem.

„Na szczęście, przenoszenie wirusów z bezkręgowców na ludzi jest bardzo skomplikowane. Jeśli by wykluczyć komary, inne bezkręgowce, generalnie, nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, a część z odkrytych przez nas wirusów wpływa tylko i wyłącznie na bezkręgowce i dla ludzi jest absolutnie bezpieczna”

– twierdzą badacze.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sydney.edu

Zdjęcie: Sydney.edu

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze