4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Naukowcy odkryli bardzo przygnębiająca przyczynę tego, dlaczego panda jest czarno-biała

06 Mar 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Umaszczenie większości zwierząt na świecie jest takie a nie inne z jakiejś konkretnej przyczyny. Na ogół nie jest to dzieło przypadku lecz „matki natury”. Może ono służyć ot choćby do kamuflażu, do przyciągania partnerek/partnerów czy też odstraszania wrogów. Niektóre zwierzęta mają jednak na tyle dziwne i niespójne kolory – przynajmniej z pozoru – że naukowcy zastanawiają się, czemu może ono służyć. Tak właśnie jest w przypadku  pandy wielkiej. Białe i czarne futro z czarnymi plamami wokół oczu? Nie brzmi to jak najlepszy kamuflaż.

Badacze z University of California, we współpracy z kolegami z California State University, postanowili nieco lepiej przestudiować każdy drobny kawałek futra pandy wielkiej. Na początku podzielono ciało zwierzęcia na strefy. Następnie porównano je z podobnymi strefami aż 39 podgatunków niedźwiedzia oraz 195 gatunków innych zwierząt. W tym celu musieli oni porównać tysiące różnych zdjęć, co zajęło bardzo dużo czasu.

1280px-grosser_panda

Panda wielka żywi się praktycznie tylko i wyłącznie bambusem. Jest ona zaliczana do drapieżników, jednak głównie ze względu na budowę układu pokarmowego. Panda wielka swoją dietę często uzupełnia także rybami oraz małymi gryzoniami. Czy więc dwukolorowe umaszczenie może dać zwierzęciu przewagę w tej odwiecznej walce z czyhającymi na nią niebezpieczeństwami? Okazuje się, że tak. Panda wielka musi zjadać aż 40 kg pożywienia dziennie, aby zaspokoić swój apetyt. Jej układ pokarmowy nie jest na tyle efektywny, aby zwierzę mogło odłożyć odpowiednie zapasy i móc hibernować zimą. Trawi on bowiem jedyne 25% przyjętego pokarmu. Panda musi więc być aktywna cały rok i ciągle jeść.

Jej nietypowe umaszczenie pozwala jej się wtopić w tło w dwóch skrajnie odmiennych środowiskach – zimowym oraz letnim. Biały brzuch i biała głowa pomagają zwierzęciu lepiej wtopić się w śnieżne otoczenie, unikając dzięki temu ataków np. śnieżnych leopardów. Ciemne łapy oraz kołnierz pozwalają pandzie z kolei lepiej wtopić się w otoczenie lasu bambusowego w okresie letnim. Jeśli zaś chodzi o charakterystyczne czarne plamy dookoła oczu, to mają one służyć pandom do komunikowania się ze sobą – co do oczu niestety naukowcy nie mają wciąż 100% pewności.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze