4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Naukowcy odkryli najgorętszą ze wszystkich znanych nam jak dotąd egzoplanet

07 Cze 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył najbardziej gorącą ze wszystkich znanych nam jak dotąd egzoplanet. Planeta gazowa o nazwie KELT-9b, ma temperaturę sięgającą 4327 stopni Celsjusza (to tylko około 1300 stopni Celsjusza mniej niż na powierzchni Słońca!) i leży w gwiazdozbiorze Łabędzia.

„KELT-9b jest jedną z najdziwniejszych planet, jakie kiedykolwiek widziałem”

– powiedział Scott Gaudi, profesor astronomii na Ohio State University, który od ponad dwóch dekad zajmuje się poszukiwaniem egzoplanet.

KELT-9b jest położona około 650 lat świetlnych od Ziemi. Jest 2,88 razy cięższa niż Jowisz i ma od niego dwa razy mniejszą gęstość. Temperatura na KELT-9b jest nieznacznie niższa niż temperatura Słońca. Z uwagi na bardzo wysoką temperaturę, na powierzchni nie mogą powstać cząsteczki wody czy dwutlenku węgla.

Planeta ta jest powiązana ze swoją gwiazdą, podobnie jak Ziemia z Księżycem. Okrąża ją zaledwie w 1,48 dnia, co sprawia, że jest ona o wiele gorętsza niż większość znanych nam dotąd gwiazd (jest o 80% gorętsza niż wszystkie znane nam gwiazdy). Zdaniem ekspertów, planeta ta nie ma jednak zbyt dużych szans na przetrwanie – właśnie z uwagi na bliskość do swojej gwiazdy. Naukowcy informują, że traci ona ok. 10 milionów kilogramów masy na sekundę.

„Długoterminowe perspektywy dla przetrwania Kelt-9b, nie wyglądają zbyt dobrze”

– powiedział Keivan Stassun, profesor astronomii na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville w Tennessee, dodając, że w przyszłości, planeta ta zostanie najprawdopodobniej zredukowana do jałowej rdzenia.

Odkrycia dokonano przy użyciu Kilodegree Extremely Little Telescopes. Naukowcy opisali swoje spostrzeżenia w artykule zatytułowanym „A giant planet undergoing extreme-ultraviolet irradiation by its hot massive-start host”.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Guardian, Washington Post

Zdjęcie: The Guardian

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze