4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Naukowcy odkryli najmniejszą gwiazdę, jaką poznaliśmy do tej pory – nie uwierzycie, jak bardzo jest mała

30 Lip 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Na temat gwiazd pisaliśmy dla Was już niejednokrotnie. Dzięki nam mogliście dowiedzieć się, jak wyglądają narodziny nowej gwiazdy. Mogliście też sprawdzić, jak wygląda śmierć gwiazdy. Mogliście nawet przekonać się, jak wyglądałoby życie na Ziemi, gdyby zamiast Słońca świeciła jakaś inna gwiazda. Dzisiaj pozostaniemy przy temacie gwiazd, a konkretnie jednej bardzo ciekawej gwiazdy, którą niedawno odkryli naukowcy z University of Cambridge. Została ona nazwana EBLM J0555-57Ab i jest najmniejszą gwiazdą, jaką do tej pory udało nam się odkryć. Swoimi rozmiarami najbliżej jej do rozmiarów Saturna.

Znajduje się jakieś 600 lat świetlnych od naszego układu, a sama jest częścią układu binarnego. Oznacza to, że w bliskiej odległości współistnieją dwie gwiazdy. Druga gwiazda z jej układu jest jednak znacznie większa. Gwiazdy odznaczają się jednak wyjątkowo silnym polem grawitacyjnym. Gdybyśmy mogli jakoś dostać się na powierzchnię EBLM J0555-57Ab, to przyciąganie tam obecne byłoby 300-krotnie większe niż to, które czujemy na Ziemi.

Odkrycie to jest bardzo ważne dla współczesnej nauki. Daje nam to większe pojęcie na temat tego, jak malutkie potrafią być niektóre gwiazdy. EBLM J0555-57Ab jest jednocześnie bardzo zimna. Eksperci są zdania, że duża część gazowych gigantów przewyższa tę mini-gwiazdę nie tylko rozmiarami, lecz nawet temperaturą panującą na jej powierzchni. Gwiazdy tego typu dają również sporo nadziei na znalezienie życia poza naszym układem. To właśnie najczęściej wokół nich krążą skaliste planety zbliżone rozmiarem do naszej Ziemi.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: SciTechDaily

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze