4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Naukowcy odkryli najstarszą część skorupy ziemskiej

18 Mar 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Zespół geofizyków z Kanady i Ameryki odkrył najstarszą część litosfery, zewnętrznej, sztywnej powłoki Ziemi, obejmującej skorupę ziemską i warstwę perydotytową, zaliczaną do górnej części płaszcza ziemskiego. Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie „Science”.

Najstarszy obszar powierzchni litosfery znajduje się na terenie Tarczy Kanadyjskiej, która stanowi większą część platformy amerykańsko-grenlandzkiej. Znalezione próbki zawierają składniki, których wiek szacuje się na 4,2 miliarda lat. Oznacza to, że utworzyły się one 200 milionów lat po narodzinach Ziemi.

Do takich wniosków naukowcy pod wodzą profesora Jonathana O’Neila z Department of Earth and Environmental Sciences, doszli prowadząc datowanie izotopów samaru (pierwiastek chemiczny wyizolowany w 1879 r. przez francuskiego chemika Paula Lecoq de Boisbaudrana) i neodymu (pierwiastek chemiczny odkryty w 1885 roku przez Carla Auera von Welsbacha) w skałach granitowych występujących na terenie Tarczy Kanadyjskiej. Jest to region geologiczny i geograficzny o powierzchni około 5,75 miliona kilometrów kwadratowych, zajmujący większą część Kanady i niewielki fragment Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem autorów, badane próbki, to fragmenty jednej z najstarszych części litosfery, zachowane od jej powstania. Materiały te powinny pomóc wyjaśnić historię starożytnej Ziemi.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Pbs

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze