4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli nowe niebezpieczeństwo wynikające z przyjmowania tabletek nasennych

02 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak sugerują najnowsze badania, zażywanie środków nasennych może być powiązane z demencją – czy rozwód może zwiększać ryzyko demencji? W badaniu wzięło udział ok. dwóch tysięcy osób z grupy wiekowej 66+, chorych na Alzheimera. Wszystkim badanym w przeszłości zostały przepisane benzodiazepiny. Wyniki chorych porównano z badaniami przeprowadzonymi na ok. siedmiu tysiącach zdrowych osób w tym samym przedziale wiekowym i mieszkających w tej samej społeczności.

Badania przeprowadzone na kanadyjskich seniorach wykazały, że długotrwałe zażywanie takich leków może okazać się szkodliwe. Z obserwacji wynika, że u osób, które w przeszłości przez trzy miesiące lub dłużej stosowały benzodiazepiny, ryzyko wystąpienia stanów lękowych wzrosło nawet do 51%.

„To badanie przedstawia widoczny związek między stosowaniem leku a wystąpieniem choroby Alzheimera, choć trudno stwierdzić, jaki jest tego powód”

– mówi doktor Eric Karran, dyrektor badań w Alzheimer’s Research UK.

Zgodnie z zaleceniami National Health Service, leki powinny być stosowane od ośmiu do dwunastu tygodni. Zdaniem francusko-kanadyjskiego zespołu naukowców, w związku z brakiem ostatecznych wyników badań, okres stosowania środków nasennych i antydepresyjnych nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

„Nieuzasadnione stosowanie tych leków przez długi czas, powinno być traktowane jako społeczny problem zdrowia publicznego”

– dodaje doktor Karran.

Jak mówi doktor James Pickett, szef badań w Alzheimer’s Society, w Wielkiej Brytanii benzodiazepiny w tym samym momencie są przepisywane nawet 1,5 mln osób. Według Picketta, badanie przedstawiające zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera rodzi pytania o odpowiednie stosowanie leków. Benzodiazepiny są wykorzystywane do leczenia zaburzeń lękowych i bezsenności.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze