4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli pozytywny wpływ… koszmarów

13 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Przeżyć koszmar w nocy przed egzaminem, podobno bardzo pomaga zdać test, przynajmniej jeżeli chodzi o studentów medycyny – jeżeli masz koszmary, naukowcy wiedzą już, jak się ich pozbyć. Odkrycie to stanowi nowy argument na rzecz teorii o tzw. modelowaniu zagrożeń, zgodnie z którą sny pomagają ludziom przygotować się do rzeczywistych problemów występujących w realnym życiu. Wyniki badania zostały zaprezentowane w czasopiśmie „Consciousness and Cognition” oraz krótko omawia ten temat „British Psychological Society”.

Isabelle Arnulf z Sorbony wraz ze swoimi kolegami poprosiła 700 studentów medycyny, którzy byli w trakcie kończenia pierwszego roku studiów, aby wzięli udziału w badaniu. Następnego dnia po egzaminie semestralnym poproszono ich, aby odpowiedzieli na pytania zawarte w kwestionariuszu dostarczonym przez naukowców. Studenci pisali o swoich snach, które mieli w nocy przed egzaminem, oraz o podobnych wizjach sennych, które występowały u nich w ciągu całego roku akademickiego.

Noc przed dniem testu u 44,1 procent respondentów występował sen w większości związany z problemami dotyczącymi przyszłego egzaminu (opóźnienie, niedziałający długopis, niejasne pytania). U 73,4 procent studentów sny o egzaminie końcowym występowały także w trakcie semestru.

Następnie badacze uzyskali dostęp do arkuszy z wynikami egzaminów u swoich respondentów. Jak się okazało, im częściej studenci mieli koszmary związane z egzaminem końcowym, tym lepiej go zdawali. Fakt ten wspiera teorię fińskiej neurofizjolog Anttiny Revonsuo, zgodnie z którą koszmary opisuje się jako rodzaj ćwiczeń, które przygotowują osobę, która ich doświadcza, do sytuacji stresowych.

Jednak, niektóre dane nie pasują do tego obrazu. Na przykład studenci, którzy widzieli we śnie sukces na egzaminie, nie zdobyli więcej punktów od tych, którzy mieli koszmary. Niemniej, najlepsze rezultaty uzyskało pięciu respondentów, którzy mieli stresujące sny.

„Po pierwsze, senne koszmary zachęciły studentów, dając im dodatkową motywację do wyeliminowania luk w wiedzy bezpośrednio przed egzaminem. Ponadto, kontrast pomiędzy straszną sytuacją, jaka przydarzyła im się we śnie (atak wyrostka robaczkowego, spóźnienie, niejednoznaczne pytania w teście) a normalną rzeczywistością, pomagał zmniejszyć napięcie studentów, co z kolei ułatwiało im lepsze przygotowanie się do testu”

– piszą naukowcy.

Jednak, otrzymanym wynikom można przypisać prostsze wyjaśnienie: uczeń widzący egzaminy we śnie, miał również bardziej sumienny i poważny stosunek do nauki. Dlatego z tego powodu a nie z powodu snów – poszło mu dobrze na egzaminach.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Digest

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze