4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli prosty sposób na poprawę humoru

12 Sty 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Codziennie jadąc metrem, autobusem czy czekając na windę, można łatwo poprawić swoje samopoczucie – wystarczy kontakt z drugą osobą – przekonują naukowcy.

Często wpadamy w rutynę, powielamy cykl w którym wstajemy rano, idziemy do metra, wysiadamy na naszej stacji i idziemy dalej. Gdyby ktoś zaczął z nami rozmowę, całkiem prawdopodobne, że byśmy się zdziwili, dlaczego ktoś nieznajomy chce z nami rozmawiać?

Ludzie są z natury zwierzętami stadnymi. Przyjaciele czy rodzina często stanowią bardzo ważną część naszego życia. Oczywistym jest, że rozmowa z nieznajomym nie przyniesie nam długofalowych korzyści, o rozmowie z kimś na przystanku autobusowym możemy również bardzo szybko zapomnieć, ale nie jest to powód, by całkowicie rezygnować z nawiązywania takiego kontaktu.

W Chicago przeprowadzono serię eksperymentów, które wykazały kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze – nawet przelotna konwersacja w metrze, czy na przystanku w drodze do pracy, poprawia samopoczucie. Po drugie – przyjemność ta jest obopólna. Poprawa nastroju występowała zarówno u osoby inicjującej rozmowę, jak i osoby zagadywanej. Skoro taka rozmowa przynosi pozytywne efekty, dlaczego nie jest to codzienną praktyką?

W trakcie badań kilka osób przyznało, że mimo chęci rozpoczęcia rozmowy, obawiali się oni reakcji drugiej osoby. Sądzili, że może ona nie być zainteresowana rozmową, więc woleli zostawić ją w spokoju. Okazywało się jednak, że osoby zagadywane nie miały zazwyczaj żadnych pretensji, a nawet czerpały z tego korzyści zbliżone do tych, jakie miał inicjator rozmowy.

Warto wiec uśmiechnąć się, pozdrowić kogoś czekając na autobus, może spytać, jak się dziś miewa. Dzień może wydać nam się milszy, bo i my będziemy w lepszym nastroju. A jak stwierdzili badacze z Chicago – im częściej to robisz, tym łatwiej będzie ci to przychodzić.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze