4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli skuteczny sposób na radzenie sobie z przykrymi wspomnieniami

12 Gru 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jeśli mieliście naprawdę fatalny dzień i chcielibyście jak najszybciej o nim zapomnieć, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Wam poczuć się choć odrobinę lepiej – czy da się usunąć wspomnienia za pomocą… światła? Możecie na przykład wziąć odprężającą kąpiel, spotkać się z kimś bliskim lub pójść na długi spacer… Ale jest jedna rzecz, której pod żadnym pozorem nie powinniście robić – iść spać.

Kiedy mieliśmy podły dzień, często mamy ochotę zamknąć na jakiś czas oczy i chwilowo zapomnieć o problemach, ale nowe badania sugerują, że drzemka w rzeczywistości może tylko pogorszyć sytuację. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature Communications”, sen pociąga za sobą niefortunny efekt uboczny – pomaga złym wspomnieniom na dłużej pozostać w mózgu.

Chińscy i amerykańscy neurolodzy odkryli skuteczny sposób radzenia sobie z przykrymi wspomnieniami. Według nich, po sytuacjach, w których zaznajemy negatywnych doświadczeń życiowych, lepiej jest na jakiś czas powstrzymać się od snu. Naukowcy twierdzą, że negatywne informacje zwykle są przez nas lepiej zapamiętywane, jeśli niepozytywne doświadczenie zostało nabyte na krótko przed snem.

Do swoich wniosków eksperci doszli obserwując przez dwa dni 73 studentów płci męskiej, którzy w trakcie badania zostali poddani negatywnym wspomnieniom. Uczestnicy mieli za zadanie zapamiętać 26 zdjęć, z których każde było powiązane z jakimś niepokojącym obrazem, takim jak np. okaleczone ciało, zwłoki lub płaczące dziecko. Następnego dnia badani zostali poproszeni o przywołanie obrazów. Chodziło o to, aby sprawdzić, czy próba stłumienia złych wspomnieć działa lepiej przed czy po śnie.

Uczestników eksperymentu badano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wyniki zaskoczyły badaczy.

„Wykazaliśmy, że znaczna część utrwalania pamięci – procesu przenoszenia informacji od krótkoterminowej do długotrwałej, dzieje się podczas głębokiego snu. Ale nie wiadomo, jak proces ten wpływa na skuteczność dobrowolnego tłumienia niechcianych wspomnień o podłożu silnie emocjonalnym. Innymi słowy, jaką rolę odgrywa sen, kiedy w grę wchodzi wspomnienie, które aktywnie próbujesz zapomnieć. W toku badań wykazaliśmy, że złe wspomnienia są utrwalane w kilku obszarach mózgu podczas snu, co czyni je trudniejszymi do usunięcia”

– twierdzą autorzy pracy.

Neurolodzy uważają, że zdolność do tłumienia niechcianych wspomnień może się okazać przydatna, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji pacjentów, którzy doświadczyli stresu pourazowego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: NY Mag, New Scientist

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze