4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli w jaki sposób depresja zmienia mózg

08 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Zastanawialiście się kiedyś, skąd właściwie bierze się u ludzi depresja? Zazwyczaj poprzedza ją jakieś trudne wydarzenie, którego doświadczamy w naszym życiu – śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, utrata pracy lub inne niepowodzenia życiowe. Stan ten nie tylko może nieźle namieszać w naszej psychice, ale także może fizycznie zmieniać nasze DNA. Jak pokazują ostatnie badania, depresja zmienia mózg w dosłownym tego słowa znaczeniu, co prowadzi do pogrubienia kory mózgowej – odkryli naukowcy.

Uczestnikami 10-tygodniowego badania było 41 pacjentów z przewlekłą depresją i 39 zdrowych osób. Niektórzy otrzymali selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, a część – placebo. W trakcie badania, grupa, która przyjmowała lek, zanotowała znaczącą poprawę swojego stanu, w porównaniu do grupy placebo.

Skany mózgu wykazały, że u tych, którzy byli chorzy na depresję i nie przyjmowali leku, kora mózgowa pogrubiła się w niektórych obszarach, w celu zrekompensowania skutków ubocznych choroby. Im bardziej pogrubiła się kora, tym mniej nasilone były objawy choroby. Preparaty do radzenia sobie z objawami depresji powodowały, że kora mózgowa nie wykazywała tej funkcji, co powodowało, że była ona tej samej grubości, jak u zdrowych ludzi.

Na zdjęciu poniżej: skany mózgu chronicznie chorych na depresję pacjentów przed i w trakcie leczenia.

134739_web

Po lewej: Przed rozpoczęciem leczenia, pacjenci z depresją mieli grubszą korę w obrębie czołowego, skroniowego i ciemieniowego płata mózgu (zaznaczone na czerwono).

Po prawej: W ciągu 10 tygodni leczenia, regiony te (pokazane na niebiesko) nie różniły się grubością od tych u ludzi zdrowych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze