4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Naukowcy odkryli właśnie „olbrzymią pustkę” w Wielkiej Piramidzie Cheopsa – to prawdziwy przełom

02 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Piramidy egipskie są tym rodzajem budowli, wokół których pojawia się bardzo wiele kontrowersji. Nie wiemy, jak zostały one zbudowane; nie wiemy do końca do czego mogły one służyć; nie wiemy, w jaki sposób transportowano materiały na plac budowy no i wreszcie nie zdajemy sobie sprawę z tego, co znajduje się w ich wnętrzu. Owszem dokonaliśmy już pewnych odkryć, jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej i jeszcze bardzo wiele przed nami. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest niedawne odkrycie, jakiego dokonali badacze piramid.

Mowa o ogromnej pustej przestrzeni we wnętrzu Piramidy Cheopsa. Nie wiadomo niestety jaką rolę owa pustka może pełnić – prawdopodobnie jest to jakieś pomieszczenie. Znajduje się gdzieś ponad Wielką Galerią i ma co najmniej 30 metrów długości. Musi więc robić niemałe wrażenie. Na trop pomieszczenia natrafiono już w trakcie wstępnych skanów budowli w 2015 roku. Jednak dopiero niedawno udało się to ostatecznie potwierdzić.

Użyto tutaj specjalnej techniki zwanej radiografią mionową. Miony to produkt uboczny promieniowania kosmicznego, jednak najważniejsze w ich przypadku jest to, że są one tylko częściowo absorbowane przez kamień. Radiografia mionowa działa podobnie do promieniowania rentgenowskiego – z tym że za jej pomocą bada się właśnie wnętrza obiektów. Miony wpadają do takiej budowli, następnie odbijają się od ścianek w środku i w ten sposób uzyskujemy skan 3D. Wprawdzie brzmi to trochę fantastycznie, jednak technika ta używana jest już od dawna. Niestety dopiero kilka lat temu zdecydowano się zastosować ją do zbadania Wielkiej Piramidy.

Niestety badacze nie mają pojęcia do czego mogła służyć owa pusta przestrzeń. Mają jednak nadzieję, że wyniki ich eksperymentu dostarczą egiptiologom surowych danych, którymi będą mogli się posłużyć i w końcu dociec prawdy.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze