4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli wyjątkową korzyść spacerów

11 Mar 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Santa Clara w Kalifornii. Ich zdaniem, chcąc rozwiązać problem czy przemyśleć jakąś ideę – warto udać się na spacer — umysł staje się wtedy dwa razy wydajniejszy, aniżeli pozostając w bezruchu – spacerowanie wydłuża również nasze życie – i to znacznie.

Badacze przeprowadzili serię eksperymentów, poddając grupę ochotników testom na kreatywność. Część badanych uczestniczyła w grach asocjacyjnych spacerując, innym kazano rozwiązywać te same zadania na siedząco, w warunkach biurowych. Lepsze wyniki osiągnęła grupa poruszających się, niezależnie od tego czy wykonywali ćwiczenia na zewnątrz, czy w pomieszczeniach. Również osoby na wózkach inwalidzkich poradziły sobie lepiej, niż siedzący.

Spacerujący lepiej rozwiązywali problemy również pracując później na siedząco. Z tego powodu osobom mającym pracę siedzącą, związaną z kreatywnością, naukowcy zalecają przechadzki. Jednak, jak podkreślają badacze – niektóre problemy były szybciej rozwiązywane w bezruchu. Tyczy się to m. in. zadań wymagających jednej, jasnej odpowiedzi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: News.stanford

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze