4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Naukowcy odkryli, że agresywność psów zależy od zachowania gospodarza

13 Cze 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Mówi się, że zachowanie psa często jest odbiciem zachowania jego właściciela – psy jakiej rasy najczęściej uciekają swoim właścicielom? I, jak się okazuje, jest w tym sporo prawdy, co wykazali ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu.

Zdaniem ekspertów, stres i agresja u psów są niczym innym, jak tylko konsekwencją nerwowego zachowania ich właściciela. Badacze pod wodzą Iris Schöberl opublikowali wyniki swoich prac w czasopiśmie „PLoS One”.

Nasz nastrój i samopoczucie mają niebagatelny wpływ na nasze zwierzęta. Obserwowanie nerwowego lub pesymistycznego właściciela sprawia, że pies zaczyna postrzegać świat jako bardziej niebezpieczny i zaczyna na niego reagować w ostry i agresywny sposób.

W eksperymencie wzięło udział 132 właścicieli psów oraz ich zwierzęta, które zostały poddane stresującej sytuacji. Psy musiały poradzić sobie z nią samodzielnie oraz mając u boku właściciela. U psów, których właściciele byli najbardziej znerwicowani, poziom hormonu stresu był wyższy i zwierzęta te nie były w stanie poradzić sobie ze stresem.

„Generalnie, spokojni właściciele mają bardziej spokojne i przyjazne psy”

– zauważyli autorzy badania.

Według naukowców, reakcja psów w trudnych sytuacjach zależy nie tyle od ich osobistych cech, co od zachowania gospodarza: sposób, w jaki człowiek reaguje w konkretnej sytuacji, daje psu do zrozumienia czy należy ją uznać za niebezpieczną, czy też nie.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Psychologytoday

Zdjęcie: Pets4homes

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze