4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Naukowcy odkryli, że mózg jedynaka różni się od mózgu dziecka, które ma rodzeństwo

16 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Mózg jedynaka wykazuje wyraźne różnice od mózgu dziecka, które ma brata lub siostrę – odkryli neuronaukowcy z Southwest University w Chongqin – dlaczego pierworodne dziecko jest bardziej inteligentne niż pozostałe rodzeństwo? Badania pokazują, że jedynacy są zazwyczaj bardziej kreatywni, ale za to mniej przyjaźni. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Brain Imaging and Behaviour”.

Porównując skany mózgu dzieci, które są jedynakami i tych, którzy mają rodzeństwo, naukowcy odkryli, że istnieją spore różnice w objętości istoty szarej mózgu, oraz w obszarach mózgu związanych z wyobraźnią, ugodowością i regulacją emocji. Eksperci wykazali, że jedynacy wykazują liczne „niepożądane cechy osobowości, takie jak zależność, egoizm i nieudolność społeczna”.

Aby dowiedzieć się, jak wpływa to na ich przyszłość, badacze zaangażowali do badań 250 studentów, z czego około połowa miała brata lub siostrę, a reszta – nie. Wszyscy uczestnicy badania przeszli testy na inteligencję, twórcze myślenie i cechy osobowości, jak również mieli wykonane skanowanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Chociaż nie zauważono różnic w inteligencji w obu grupach, wykazano, że sposób myślenia w przypadku jedynaków był bardziej elastyczny. Byli oni jednak mniej przyjaźni. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało również różnice w obszarze płata czołowego, związanego z percepcją i przetwarzaniem języka oraz w obszarze przyśrodkowej kory przedczołowej, który związany jest z regulacją emocji.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie powiedzieć, jakie są konkretne przyczyny tych różnic, ale sugerują, że rodzice spędzają więcej czasu z jedynakami, co wpływa na ich zdolności twórcze.

Zdaniem ekspertów, bycie jedynakiem może być również związane z mniejszymi interakcjami społecznymi, podejmowaniem samotnych działań i nadmiernym zainteresowaniem ze strony członków rodziny.

„Jedynacy są jednak bardziej świadomi oczekiwań rodzicielskich, co ma duży wpływ na ich kreatywność”

– twierdzą eksperci.

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia mogą sugerować, że środowisko rodzinne odgrywa ważną rolę w rozwoju zachowań jednostek i struktury mózgu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Springer, The Telegraph

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze