4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Naukowcy odkryli zupełnie nowy rodzaj drapieżnictwa

01 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Zamiast gonić za swoją ofiarą, męczyć się, starać, tropić aby złapać i zapracować na obiad morskie ślimaki są o wiele bardziej przebiegłe. Naukowcy niedawno odkryli zupełnie nowy rodzaj drapieżnictwa – „kleptodrapieżnictwo”. Zapewne po samej nazwie możecie już domyślać się o co w tym wszystkim chodzi. Te organizmy bytują na innych organizmach – zwykle są to stubiopławy. Następnie czekają, aż ich gospodarz schwyta swoją ofiarę, aby później ukraść mu ją w ostatnim momencie, zanim jeszcze zostanie ona pożarta.

Ślimaki nagoskrzelne – bo to właśnie o tych morskich stworzeniach mowa – łączy ze stubiopławami bardzo dziwna relacja. Do tej pory uważano, że owe ślimaki żerują na organizmach, na których żyją. Relacja ta jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Stubiopławy żerują na zooplanktonie. Okazuje się jednak, że ślimaki żyjące na nich również żerują na tym samym. Udowodniono to poprzez badania zawartości poszczególnych składników we wszystkich trzech stronach relacji. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że ślimaki nagoskrzelne nie są w stanie samodzielnie polować na zooplankton. O co więc tutaj chodzi?

Zaintrygowani badacze postanowili przeprowadzić niewielki eksperyment. Sprawdzili oni czy ślimak nagoskrzelny wybierze na swojego gospodarza stubiopława, który właśnie złapał dużo zooplanktonu czy też stubiopława, który nie jadł nic od kilku dni. Okazało się, że ślimaki aż dwukrotnie częściej wybierały najedzonego gospodarza.

Właśnie w ten sposób odkryto zupełnie nowy rodzaj drapieżnictwa. Nie mylmy tego z padlinożernymi stworzeniami, które żerują na resztkach. Ślimaki nagoskrzelne po prostu wykradają łup prawowitym właścicielom, aby się nim pożywić.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze