4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy odmłodzili myszy przy użyciu ludzkiej krwi pępowinowej

21 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Amerykańscy neurolodzy odkryli, że białka zawarte w krwi pępowinowej noworodków, są skutecznym sposobem na odmłodzenie starych myszy – przeczytajcie o pierwszych testach na odmładzanie ludzi, które przeprowadzono już w Stanach Zjednoczonych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine odkryli, że  tkankowy inhibitor metaloproteinaz-2 (TIMP-2) – białko występujące w ludzkiej krwi pępowinowej – poprawia właściwości poznawcze u starych myszy. Eksperci doszli do swoich wniosków po tym, jak gryzonie pomyślnie przeszły testy na pamięć, uczenie się i plastyczność mózgu (zdolność do przyswajania nowych informacji), np. labirynt Barnesa.

„To pojedyncze białko, w które bogata jest ludzka krew pępowinowa, pobudza funkcje mózgu starych myszy i ich wydajność poznawczą. Neuronaukowcy ignorowali to i nadal to ignorują, ale dla mnie jest to niezwykłe, że coś, co znajduje się w naszej krwi, może wpłynąć na sposób myślenia”

– powiedział starszy autor badań Tony Wyss-Coray, profesor neurologii i nauk neurologicznych z Veterans Affairs Palo Alto Health Care System.

Białko to, zdaniem autorów badania, sprzyja odnowieniu prawidłowego funkcjonowania hipokampa. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości może ono posłużyć za podstawę do opracowania leków, które spowolnią degradację właściwości poznawczych w mózgu u osób starszych.

„Badanie to po raz pierwszy pokazało, że osocze ludzkiej krwi pępowinowej, może wspomóc pamięć i uczenie się starszych myszy, co daje prawdopodobieństwo, że może ono również mieć podobne korzystne działanie u ludzi. Niestety, osocze ludzi starszych, którego również użyliśmy w trakcie badania, nie poprawiło żadnych funkcji u myszy”

– twierdzi Wyss-Coray.

W trakcie badania naukowcy porównali osocze krwi 19-24-latków, 61-82-latków i krwi pępowinowej pobranej od noworodków, dzięki czemu udało im się zidentyfikować związane z wiekiem zmiany w wielu białkach.

„Wydaje się, że hipokamp jest szczególnie narażony na normalne starzenie się”

– powiedział Wyss-Coray.

„Wraz z postępującym wiekiem, hipokamp ulega degeneracji, traci komórki nerwowe i kurczy się”

– dodał.

Zanikanie hipokampa, jest również wczesnym objawem choroby Alzheimera. Aby rozróżnić wpływ starej, młodej i „najmłodszej” krwi ludzkiej na funkcję hipokampa, badacze użyli mysz laboratoryjnych z niedoborem odporności, którym można było wielokrotnie wstrzykiwać ludzkie osocze, bez ryzyka wystąpienia negatywnych reakcji immunologicznych. Wyniki nie pozostawiły złudzeń – krew pępowinowa może zregenerować hipokamp i odmłodzić nasz mózg.

Czy młoda krew stanie się w przyszłości skutecznym remedium na starość?

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Med.stanford

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze