4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy ostrzegają przed mieszkaniem w pobliżu lotnisk

15 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Greccy, holenderscy i brytyjscy naukowcy odkryli nowe niebezpieczeństwo związane z mieszkaniem w pobliżu lotnisk. Ich zdaniem, bliskie sąsiedztwo portów lotniczych, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych – czy lasery mogą być groźne dla bezpieczeństwa samolotów? Szczegółowy raport z badań opublikowano w czasopiśmie „Occupational & Environmental Medicine”.

Jak wiadomo, długotrwałe narażenie na hałas generowany przez silniki samolotów, uszkadza słuch. Ale to nie wszystko. Doświadczanie tego hałasu, szczególnie w nocy, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia krwi i palpitacji serca, a także może prowadzić do udaru.

Naukowcy obserwowali 420 osób mieszkających w pobliżu międzynarodowego lotniska w Atenach (Grecja), gdzie codziennie startuje i ląduje około 600 samolotów. Badacze wykorzystali również dane dotyczące pięciu innych, głównych europejskich portów lotniczych.

49 procent uczestników badania w ciągu dnia (od 07:00 do 23:00) musiało zmagać się z hałasem na poziomie przekraczającym 55 decybeli. W nocy, jedna czwarta uczestników, odczuwała na sobie wpływ dźwięku sięgającego 45 decybeli. Podczas trwania całego badania, u 71 osób rozpoznano wysokie ciśnienie krwi, a u 44 uczestników wystąpiły zaburzenia rytmu serca (arytmia). Eksperci szacują, że zwiększenie głośności dźwięku o każde 10 decybeli, podwaja ryzyko chorób układu krążenia.

Poprzednie badania, w których wzięli udział ludzie mieszkający w pobliżu lotniska Heathrow, wykazały, że ci, którzy są wystawieni na najwyższe ekspozycje na hałas, mają o 10-20% większe prawdopodobieństwo trafienia do szpitala z powodu udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca i chorób układu krążenia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze