4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy ostrzegają przed piciem wody z plastikowych butelek

09 Gru 2015
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Korzyści płynące z picia wody są oczywiste i pisaliśmy o nich nie raz (przeczytajcie, dlaczego warto zacząć dzień od szklanki wody). Pojawia się jednak pytanie, jaką wodę powinniśmy pić, żeby było to w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia? Mimo iż najzdrowsza, zdaniem ekspertów, jest woda pochodząca prosto z kranu, filtra lub przegotowana w czajniku, zdecydowana większość z nas nadal kupuje wodę w plastikowych butelkach i nie uważa, żeby popełniała jakikolwiek błąd. Niestety, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że może ona być bardzo groźna dla naszego organizmu. Dlaczego?

Okazuje się, że picie wody z plastikowej butelki może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Woda ta, zdaniem ekspertów, może spowodować ogromne szkody dla ludzkiego zdrowia. Badania wykazały, że plastik powoduje, że do wody zaczynają przenikać niebezpieczne cząsteczki bisfenolu A.

Czym dokładnie jest ta substancja?

Bisfenol A (BPA) – jest to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Istnieją przypuszczenia, że bisfenol A może być przyczyną niektórych chorób. Amerykańskie koncerny przemysłu tworzyw sztucznych postanowiły wycofać BPA z procesu produkcji opakowań do przechowywania żywności, a rząd Stanów Zjednoczonych zadeklarował zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności, które zagwarantują całkowite wyeliminowanie wszelkich produktów zawierających BPA, które mogłyby szkodzić konsumentom do czasu, gdy badania wykażą niekancerogenny wpływ BPA na człowieka. Bisfenol A (BPA) jest związkiem organicznym stosowanym do produkcji poliwęglanów oraz żywic epoksydowych o bardzo szerokim spektrum zastosowań. W Unii Europejskiej tolerowana dzienna dawka BPA nie może przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała.

Badania wykazały, że nawet przy stosunkowo niskich stężeniach, substancja ta może powodować bóle i zawroty głowy. W niektórych przypadkach BPA może nawet powodować bezpłodność. Ponadto, związek ten zaburza gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Naukowcy z Australii przeprowadzili szereg badań mających na celu zbadanie właściwości wody pochodzącej z plastikowych butelek. Okazało się, że w miarę upływu czasu, w płynie tym gromadziły się toksyny bisfenolu A. Proces ten następuje szybciej, gdy tworzywo sztuczne jest podgrzewane. Na przykład, gdy butelka pozostanie w samochodzie lub umieścimy ją w kuchence mikrofalowej albo przy grzejniku. 

Zdaniem ekspertów, po przekroczeniu pewnego stężenia tej substancji w ludzkiej krwi, BPA może powodować wadliwe działanie układu krążenia, bóle głowy, niepłodność oraz otyłość. Zrezygnowanie z picia wody z butelki wykonanej z tworzywa sztucznego, w ciągu czterech dni, w zależności od otrzymanych danych, spowodowało zmniejszenie stężenia niebezpiecznych substancji we krwi aż o 66%.

Jesteście ciekawi, z czego tak naprawdę wykonane są plastikowe butelki?

Butelki te zwykle są wykonane z dwóch rodzajów tworzyw sztucznych – poliwęglanów (wykonanych z bisfenolu A) i PET – politereftalanu etylenu (termoplastyczny polimer z grupy poliestrów stosowany na dużą skalę m.in. do produkcji włókien sztucznych i butelek do napojów bezalkoholowych). Polietylen jest ogólnie uważany za bezpieczny. To BPA, który jest stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, zyskał sobie bardzo złą opinię w kręgach naukowych. Ze względu na to, że sam kwas węglowy jest bardzo nietrwały, poliwęglany otrzymuje się w reakcji polikondensacji fosgenu z diolami aromatycznymi. Spośród różnych dioli największe, praktyczne znaczenie uzyskał właśnie bisfenol A, który jest stosunkowo tani i jednocześnie zapewnia dobre własności polimeru.

W trakcie jednego z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, związek ten wykryto w moczu 95 procent osób (w tym kobiet w ciąży). Szczególnie wysokie poziomy bisfenolu A wykryto u dzieci. Zdaniem ekspertów, niebezpieczeństwo związane z przedostawaniem się tej substancji do wody, jest naprawdę ogromne.Czy tego chcemy czy nie, substancje chemiczne są (i będą) obecne w naszym codziennym życiu. Niestety, przed niektórymi szkodliwymi związkami niezwykle trudno jest nam się uchronić – co gorsza – często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wyrządzamy krzywdę dla swojego zdrowia. Jak możemy uniknąć szkodliwych związków bisfenolu A? Naukowcy zalecają spożywanie wody i innych napojów ze szklanych opakowań. Ich zdaniem tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Źródło: MedicineinfoBadania, Smh

Zdjęcie: Goodfon

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze