4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Naukowcy pracują nad gumą do żucia, która potrafi diagnozować raka

15 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Amerykańska firma Volatile Analysis zamierza stworzyć gumę do żucia, która byłaby przydatna w diagnostyce raka – co się dzieje z naszym ciałem, kiedy połkniemy gumę do żucia? Informacja została podana na stronie internetowej Tech Times.

Guma miałaby dokonywać szczegółowej analizy substancji chemicznych w organizmie, tzw. związków lotnych, które wydzielają nowotwory. Podczas żucia, związki zawarte w ślinie, mają współdziałać z gumą do żucia, która dzięki specjalnemu składowi chemicznemu, ma ujawnić obecność szkodliwych związków w organizmie.

„Guma do żucia będzie w stanie absorbować lotne składniki obecne w ślinie pacjenta, umożliwiając określenie obecnych w organizmie chemikaliów i ułatwiając postawienie diagnozy”

– twierdzą badacze.

Jak zauważają naukowcy, guzy różnych narządów produkują różne związki lotne, więc z pomocą gumy do żucia, będzie można określić, na który rodzaj nowotworu cierpi pacjent.

Guma do żucia jest dopiero na etapie rozwoju i nie wiadomo, jak bardzo będzie ona skuteczna. Firma spodziewa się, że lekarze i pacjenci będą już wkrótce używać jej zamiast tradycyjnych badań krwi i moczu.

Nie jest to pierwsza próba naukowców związana z diagnozowaniem raka za pomocą lotnych związków – inne metody doświadczalne obejmują analizę wydychanego powietrza i próbek moczu, a nawet diagnostykę z użyciem psów, które są zdolne do wykrywania zapachów.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Tech Times

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze