4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Naukowcy raz zdetonowali bombę atomową niedaleko kilku piw aby sprawdzić, czy będą nadawały się do picia

19 Kwi 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Bomba jądrowa jest naprawdę straszną bronią. Zniszczenie, śmierć wszystkich organizmów w niemałym promieniu oraz opad radioaktywny. Dziś już nieco odchodzimy od samej broni nuklearnej, nie testujemy już jej na tak wielką skalę, jak kiedyś, chociaż światowe mocarstwa wciąż posiadają w swoim arsenale niemałe jej zapasy. Miejmy jednak nadzieję, że nie zostanie ona użyta zarówno w najbliższym czasie, jak i w ogóle kiedykolwiek.

Od roku 1945 do 1960 w USA przeprowadzono mnóstwo testów broni jądrowej na pustyni terenie stanu Nevada. Jedna z serii testów – zapoczątkowanych w roku 1955 – nosiła nazwę „Teapot”. Zdetonowano wtedy aż 14 bomb, aby przetestować nowy ich projekt. Wtedy też postanowiono przy okazji sprawdzić coś innego. Ustawiono więc butelki i puszki z napojami gazowanymi – w tym także i z piwem – w różnych odległościach od centrum wybuchu. Wszystko po to, aby przetestować wpływ eksplozji na tego typu płyny. Jak mocno będą one napromieniowane, jak będą smakowały i czy w ogóle będą nadawały się do spożycia.

W obecności piw i innych napojów zdetonowano łącznie dwa ładunki. Jeden o wartości równoważnika trotylowego równej 30 kiloton a drugi 20 kiloton. Piwa (oraz inne napoje) poustawiano w różnych miejscach i różnych konfiguracjach. Część z nich pozostawiono luzem, część zakopano, a część po prostu za czymś schowano. Najbliższe napoje postawiono nieco ponad 300 metrów od centrum wybuchu. Najdalsze były z kolei oddalone o wiele kilometrów.

Większość piw w pełni nadawała się do spożycia i nie wiązało się to z żadnym uszczerbkiem na zdrowiu. Napoje do tego wszystkiego nie zmieniły nawet za bardzo swojego smaku. Wyjątkiem były jedynie te, które znajdowały się najbliżej wybuchu. Przyjęły one bowiem dość sporą dawkę promieniowania. Można je więc bezpiecznie pić i delektować się ich smakiem, którego nie zmienił nawet wybuch bomby atomowej.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze