4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Naukowcy są o krok od stworzenia „mówiącej gazety”

25 Cze 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Zespół naukowców z University of Michigan w USA, opracował płaski, elastyczny materiał, który nie tylko może generować energię z ludzkiego ruchu, ale także może działać jako głośnik i mikrofon – przeczytajcie o nowoczesnych technologiach dedykowanych mikroskopijnym urządzeniom. Zdaniem ekspertów, może on w przyszłości umożliwić tworzenie „mówiących gazet” – poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Communication”. 

Serce urządzenia stanowi elektryczny nanogenerator FENG, który został zaprezentowany pod koniec 2016 roku. Materiał ten jest zdolny do przetwarzania energii mechanicznej na prąd. Zdaniem naukowców, FENG może stać się głównym źródłem energii dla smartfonów i urządzeń przenośnych. Jednak po serii eksperymentów, odkryto również inną właściwość tego materiału. Ekspertom udało się przekształcić energię elektryczną w wibracje mechaniczne, a następnie zarejestrować fale akustyczne.

Zdaniem ekspertów, urządzenie może stanowić pierwszy krok w kierunku stworzenia supernowoczesnych gadżetów, jak np. składany głośnik, czy nawet mówiąca gazeta.

„To jest pierwszy przetwornik, który jest lekki, elastyczny, skalowalny i dwukierunkowy, czyli może przetwarzać energię mechaniczną w energię elektryczną i energię elektryczną w energię mechaniczną. Wyobraźmy sobie gazetę, której strony są zarówno mikrofonem, jak i głośnikiem. W rzeczywistości, można stworzyć cały numer magazynu, który nie tylko jest czuły na mowę, ale też sam mówi do czytelnika”

– powiedział główny autor projektu, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej Nelson Sepulveda z University of Michigan.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert, Msutoday

Zdjęcie: Msutoday

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze