4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Naukowcy stworzyli elektryczną kominiarkę

27 Lis 2016
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył kominiarkę, która jest zdolna do podgrzewania wdychanego powietrza za pomocą prądu elektrycznego.

Kominiarka przypomina futurystyczną maskę z otworami na oczy i częściowo na nos. Jej podstawową funkcją jest ochrona głowy przed wiatrem i zimnym powietrzem. Warto zaznaczyć, że dostępne jak dotąd na rynku kominiarki, wykonane są z materiałów, które mogą jedynie na trochę zatrzymać ciepło i wyprowadzić wilgoć, ale nie potrafią ogrzewać wdychanego powietrza. Dlatego, w przypadku uprawiania sportów zimą, tradycyjne kominiarki tylko nieznacznie zmniejszają ryzyko rozwoju różnych chorób, na przykład zapalenia oskrzeli i tchawicy.

3aa7459e00000578-0-a_heated_balaclava_which_uses_smart_textiles_to_heat_cold_air_be-a-24_1479823088162

Jako alternatywę, naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii zaproponowali kominiarkę z elementem grzejnym pochodzącym z elektroprzewodzących nici, które znajdują się na nosie i ustach. Główna część kominiarki została uszyta ze związku z lycry i wełny, dzięki czemu produkt można prać w pralce. Ponadto, światła odblaskowe na kominiarce, mają zwiększyć bezpieczeństwo ludzi podczas treningów w porze nocnej.

Prototyp nowej kominiarki został zaprezentowany na targach Outdoor Industry Awards, gdzie otrzymał jedną z głównych nagród. Według naukowców, w przyszłości „inteligentne” tkaniny mogą znacznie zwiększyć poziom życia ludzi na świecie. W szczególności, pomogą one zmniejszyć ryzyko przechłodzenia organizmu lub wystąpienia chorób układu oddechowego (w przypadku uprawiania aktywności sportowej).

stoll-balaclava-2

Profesor Tilak Dias, lider Nottingham Trent’s Advanced Textiles Research Group, który pracował nad projektem, powiedział:

„Ta kominiarka to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co można osiągnąć poprzez wspólne badania inteligentnych tekstyliów. Dzięki zastosowaniu przędz elektrycznych, które są tak małe, że nie mogą być odczuwane przez skórę człowieka, jesteśmy w stanie zapewnić stały poziom ciepła do kawałka odzieży, dzięki czemu zawodnik oddycha tylko ciepłym powietrzem. To dobry przykład tego, jak inteligentne tkaniny mogą być wykorzystane do poprawy życia ludzi. Dzięki zastosowaniu ogrzewanych tekstyliów, możemy pomóc zmniejszyć ryzyko chorób związanych z uprawianiem sportów zimowych”.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Newatlas

Zdjęcia: Newatlas

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze