4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Naukowcy stworzyli największą dotychczasową symulację Wszechświata!

12 Cze 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu stworzyli za pomocą superkomputera, największą dotychczasową symulację narodzin i ewolucji Wszechświata – wcześniej pokazywaliśmy Wam mapę 3D Wszechświata, która zawiera 1,2 miliona galaktyk. Symulacja ta może pomóc w poszukiwaniu tajemniczej ciemnej materii, która stanowi większość materii we Wszechświecie. Ciemna materia nie emituje ani nie odbija światła, więc jest to niemożliwe, żeby zobaczyć ją za pomocą teleskopów – poinformowano w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Phys.org.

W wirtualnym świecie pomieszczono 25 miliardów galaktyk utworzonych z dwóch bilionów cząsteczek stanowiących elementy ciemnej substancji. Do stworzenia symulacji komputerowej wykorzystano superkomputer IBM Piz Daint ze szwajcarskiego centrum obliczeniowego Swiss National Computing Center. Stworzenie samej symulacji wirtualnego Wszechświata zajęło naukowcom 80 godzin.

Model ten oparty jest na kodzie PKDGRAV3, przeznaczonym do dokładnego opisywania dynamiki ciemnej substancji w zależności od struktury Wszechświata, obejmującej przestrzenie i galaktyczne nici.

Symulacja zostanie wykorzystana do optymalizacji pracy satelity Euclid, która będzie nadzorować szerokie obszary nieba, zawierające miliony galaktyk. Badacze wierzą, że dzięki tej symulacji uda im się stworzyć bardziej dokładne mapy Wszechświata.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Popularmechanics

Zdjęcie: Popularmechanics

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze