4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Naukowcy stworzyli niewidzialny atrament do walki z podróbkami

22 Sty 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Podróbki markowych towarów są prawdziwą plagą naszych czasów. Już wkrótce może to jednak ulec zmianie. Naukowcy zaproponowali bowiem nową technikę ochrony przed podróbkami i stworzyli niewidzialny atrament, którym można oznakować markowe towary. Artykuł na temat odkrycia został opublikowany w czasopiśmie „Nature Communications”.

„Niewidzialny atrament, który można wykryć jedynie w promieniowaniu UV, może być doskonałą ochroną przed podrabianiem towarów luksusowych”

– zapewniają twórcy.

Najważniejsze jest to, że kolor tuszu, który będzie widoczny jedynie w świetle ultrafioletowym, można dowolnie zmieniać, manipulując ilością cyklodekstryny w jego składzie.

Naukowcy twierdzą, że nawet jeśli oszuści będą w stanie odkryć składu tuszu, znalezienie odpowiedniego odcienia, który pasuje do danego produktu, byłoby praktycznie niemożliwe: ich zakres jest tak szeroki, że podczas eksperymentów, badacze stworzyli niewidoczny, namalowany tuszem obraz Van Gogha„Słoneczniki”.

Kupujący będzie mógł zeskanować kod kreskowy lub kod QR produktu – markowej torby lub drogiego alkoholu – przy użyciu smartfona, aby upewnić się, że nie ma do czynienia z podróbką.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Northwestern

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze